İdari para cezaları kabahat niteliğindeki fiillere uymayan vatandaşlara verilir. Adli para cezası ile idari para cezası farklıdır. Adli para cezası mahkemeler tarafından verilir ve ödenmezse hapis cezasına çevrilebilir. İdari para cezası ise devletin idari kurumları tarafından uygulanmaktadır. Kabahatler Kanununa göre fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmamış çocuk hakkında idari para cezası uygulanmaz.

ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle

Vatandaşlar yönerge, yönetmelik ve kanunlarda belirtilmiş bazı halleri ihlal ederlerse idari para cezalarına maruz kalabiliyorlar. Kovid19 salgını sonrasında mecbur kılınan maske zorunluluğu sonrasında konunun popülerleşmesiyle birlikte idari para cezasına ait ayrıntılar araştırılır oldular. İdari para cezalarıyla alakalı merak edilenlerin yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.

Devletin bakanlık, belediye, emniyet, valilik gibi idari kurumları tarafından kesilen para cezalarına idari para cezası deniyor. İdari para cezası ödenmezse icra işlemleri yapılabiliyor. Kabahatler kanununa riayet edilmediğinde vatandaşlara cezai işlem uygulanıyor. Çevreyi kirletmek, aşırı gürültü yapmak, afiş asmak gibi nedenlerden idari para cezası kesilebiliyor. Kabahat niteliğinde olduğu için idari para cezaları kişinin adli sicil kaydına (sabıka kaydına) işlenmiyor. Zorunlu olan yerlerde ve illerde maske takmama cezası 900 TL olarak sabitlendi.

Maske takmadıkları veya sokağa çıkma kısıtlamasına uymadıkları için para cezası kesilen vatandaşların 15 gün içerisinde itiraz etme hakları bulunuyor. Erken ödeme yapıldığı ya da tek seferde ödendiği takdirde cezanın 4’te 1’i oranında indirim sağlanıyor.

MASKE TAKMAMA VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Maske takmamanın cezası 900 lira, sokağa çıkma kısıtlamasına uymamanın cezası ise 3.150 lira olarak uygulanıyor. Söz konusu cezaların 15 gün içinde tebliğ eden makama ödenmesi halinde, yüzde 25 indirim hakkı bulunuyor. Yine tebliğden itibaren 1 ay içinde tebliğ eden makamdan taksit talebinde bulunulabiliyor. Taksit kararı, ilgili makamın takdiriyle uygulanabiliyor. .

İdari Para Cezası Nereye Ödenir?

İdari para cezaları mal müdürlüklerine ödenebilir. Fakat bazı kurumların kestiği idari para cezaları, direkt olarak o kurum tarafından tahsil edilmektedir. Kanuna göre idari para cezası kesildiği zaman, cezanın nereye ödeneceğinin kişiye bildirilmesi zorunludur. İdari para cezasının peşin ödenmesi halinde, cezanın 4'te 1'i oranında indirim yapılır. Erken ödemek isteyen kişinin 15 gün içinde cezayı ilgili kuruma ödemesi gerekir.

İdari Para Cezası Ödenmezse Ne Olur?

İdari para cezaları vatandaşın kabahat niteliğindeki fiillerine karşı verilir. Bu nedenle idari para cezası ödenmezse hapis cezasına çevrilemez. İdari para cezası ödenmezse, cezanın tahsili amacıyla borçlu kişi hakkında yalnızca icra işlemleri yapılabilir.

2021 Enerji verimliliğiyle ilgili idari para cezaları artırıldı

Buna göre, Enerji Verimliliği Kanununun 10'uncu maddesinde düzenlenmiş olan idari para cezaları, 2020 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 9,11 artırıldı. 2021'de uygulanacak idari cezalar 1854 lira ile 186 bin 632 lira arasında değişecek.

2021 Yılı Çevre Kanunu İdari Para Cezaları için tıklayınız!