Hortum,sel, kavurucu sıcaklar derken güzel ülkemiz şimdi de yangınlarla boğuşuyor. Peki sosyal medyanın linç kültüründen uzak aklı selimle Türkiye'nin ağaçlandırma ve yangnla mücadelesine bir göz atalım mı?

1. Son 18 yılda, önceki 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın 1.5 katı yapılmış.

 

Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon hektar alanda 5.3 milyar fidan dikilmiş.

 Son 2.5 yılda 22.6 milyon hektar olan orman alanı 300 bin hektar artırılarak 22.9 milyon hektara çıkmış.

2. Aynı iklim kuşağında yer aldığımız Akdeniz ülkelerinde son 10 yılda yaşanan orman yangınları kıyaslandığında yıllık olarak Portekiz'de 134 BİN, İspanya'da 94 BİN, İtalya'da 64 BİN, Yunanistan'da 24 BİN, Fransa'da 12 BİN hektar yanarken Türkiye'de 7 bin hektar alan zarar görmüş.

3. Aynı iklim kuşağında olduğumuz Akdeniz ülkeleri içinde orman yangınlarına müdahale konusunda en başarılı ülke Türkiye olmuş.

4. Türkiye genelinde son 2 gündür çıkan yangınlarda 2 İHA, 3 Uçak, 38 helikopter, 1 insansız helikopter ile havadan yangın söndürme çalışmaları yapılırken 680 Arazöz ve 4000 itfaiye personeli ile de karadan müdahale edilmiş.

5. Yangınlarda 3 Uçak ve 38 Helikopter kullanılmasının nedeni UÇAK EKSİKLİĞİ değil su taşıma kapasitesi olan Kamov tipli helikopterlerin THK ve EAB Havacılık bünyesinde bulunan CL-215 uçaklardan daha yüksek manevra kabiliyetine sahip olması.

6. Türkiye'deki yangınlara uçak değil de niçin helikopterlerle müdahale ediliyor?,

Amfibik uçak ve helikopterlerin yangın sırasındaki verimlilikleri hakkında hazırlanmış bilimsel raporlar var. Bu yüzden uçaklar değil manevra kabiliyeti daha yüksek helikopterler kullanılıyor.

Orman bizim, vatan bizim. Orman vatandır, ormanı yakan vatana ihanet etmiş demektir.

*******

Ve Mete Gazoz;

Genç adam

İçimizi ferahlattın.

Tokyo2020 ‘de ilk okçuluk olimpiyat şampiyonumuz olarak tarihe geçtin.

Ay yıldızlı bayrağımızı göndere çektirip bizlere bu gururu yaşattığın için seni kutluyorum, başarıların daim olsun.