Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca 2020-2021 eğitim öğretim döneminin nasıl yapılabileceği konusundaki ihtimaller üzerinden değerlendirmelerde bulunmuş ve ertesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni dönemde olası eğitim modellerine ilişkin açıklamalar yapmıştı.

Yunus Gezer kimdir, neden intihar etti? Yunus Gezer kimdir, neden intihar etti?
MEB tarafından yayımlanan 2020-2021 eğitim öğretim yılı döneminin 31 Ağustos tarihinde başlayacağı duyurulmuştu. Vaka sayılarının istenilen seviyeye bir türlü inmemesinin ardından Bakan Koca'ya okulların açılış tarihine ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve okulların açılma tarihiyle ilgili konuşan Koca, alınacak önlemlerle ilgili 'Hibrit birtakım yöntemler önerilebilir' demişti.

İki farklı güç kaynağının bir arada bulunması şeklinde ifade edilen hibrit adını taşıyan eğitim modelinde karma öğrenme, harmanlanmış öğrenme şeklinde değerlendirilebili. Yani geleneksel yüz yüze eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi yani harmanlanması olarak ifade edilebilir. Harmanlanmış öğrenmedeki denge çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak amacıyla çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülebilir.

Yeni Sezonda Uygulanacak Eğitim Modelleri Neler? Hibrit Eğitim Nedir? Hibrit Eğitim Modeli Nasıl Uygulanır?

Online (Çevrimiçi): Bu kısım daha çok öğrenmeye yönelik ilk kısımlardır ki bunlar bilgi ve kavrama olarak düşünülebilir. Ayrıca bilginin kazanılması, tekrara ve bilgiye yönelik egzersizlere bağlı olduğu söylenebilir.

Yüz yüze: Bu kısım ise öğrenmeye yönelik daha ileri basamakları kapsamaktadır. Sentez, analiz ve değerlendirme öğrenmenin ileri basamakları olarak sayabiliriz. Bu kısım etkileşimlerle desteklenmelidir.

Seyreltilmiş Eğitim: Sınıflarda öğrenci sayısının azaltılması için okul vakitleri, saat dilimlerine bölünüyor. Buna göre, öğrencilerin farklı saatlerde okullara gitmesi ve bu sayede, sınıflardaki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.