Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığı tarafından ortak yürütülen çalışma sonucu HAYDİ mobil uygulaması 28 Temmuz 2020 tarihinde hizmete girdi. Hayvan haklarını korumayı hedefleyen HAYDİ Uygulaması'nın nasıl indirildiği ve nasıl kullanıldığı hakkındaki detaylar haberimizde.

Gözden kaçırmayın

Koruyucu Aile Nedir, Şartları Nelerdir? Kimler Koruyucu Aile Olabilir? Koruyucu Aile Nedir, Şartları Nelerdir? Kimler Koruyucu Aile Olabilir?
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından HAYDİ Uygulaması'na ilişkin yayınladığı duyuruda ''Çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlılığını arttırarak bu mücadeleye paydaş etmek için HAYDİ adı altında bir mobil ihbar aplikasyonu oluşturulmuş ve 28/07/2020 tarihi itibariyle hizmete girmiştir.
 
HAYDİ uygulaması Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirilebilecek olup vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak uygulamaya giriş yapabileceklerdir. Sonrasında cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesi ile uygulama aktif hale gelecektir. Ayrıca vatandaşlarımız bu uygulama üzerinden ihbar konusu ile ilgili fotoğraf da paylaşabilecektir.   
         
HAYDİ Mobil uygulaması üzerinde oluşturulan ana ve ara yüzler aracılığıyla hem çevre ve doğa ile ilgili hem de hayvanları öldürme veya yaralama, sokağa atma, aç/susuz bırakma, kötü davranma, gücünü aşan yük yükleme, zararlı yiyecek içecek verme, hayvanların gürültüye neden olması, çevrenin kirletilmesi suretiyle hayvanın zarar görmesi, trafikte hayvana çarpıp yardım etmeme, işkence, eziyet, zarar verme, cinsel ilişkide bulunma, hayvanların cinsel içerikli yayınlarda kullanılması, bakımlarını ihmal etme, hayvanların dövüştürülmesi suretiyle kumar oynama/oynatma, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma vb. adli veya idari işlem yapılmasını gerektiren konularda vatandaşlarımız tarafından kolluk kuvvetlerine anlık olarak ihbarda bulunabilecektir.'' denildi.

HAYDİ UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR VE KULLANILIR?

Akıllı telefonlara ios ve androit platformlarında kullanıcılara sunulan Haydi (Hayvan Durum İzleme) uygulamasıyla hayvan haklarını tek tuşla korumak mümkün.

Akıllı telefonlara Apple Store ve Play Store üzerinden indirilen HAYDİ Uygulamasına T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgileri yazılarak giriş yapılabiliyor. Giriş yapıldıktan sonra cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girildikten sonra da uygulama etkin hale gelmiş oluyor. 

GOOGLE PLAY

APP STORE