Hayat boyu öğrenme kurumları 11 Ocak itibariyle yüz yüze eğitime yeniden başlıyor. Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Hangileri? Hayat Boyu Öğrenme Ne Demek? başlıklı haberimizden konuyla ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kapsamında bulunan kurumların yüz yüze eğitim faaliyetlerine, örgün eğitimde olduğu gibi ara verilmişti. Bu noktada alınan yeni kararda Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarında yüz yüze eğitimin 4 Ocak 2021 itibariyle yeniden başlayabileceği açıklanmıştı ancak tarih 1 hafta sonrasına yani 11 Ocak'a ertelendi.

Yaygın Eğitim Kurumları adı yönetmelikle birlikte Hayat Boyu Öğrenme Kurumları olarak değişmiştir. Eski yönetmelik sadece halk eğitimi merkezlerini kapsarken yeni yönetmelikle birlikte halk eğitimi merkezleri ile olgunlaşma enstitüleri bu kapsama alınmıştır. Yönetmelikte geçen kapsamla ilgili bilgiler şu şekilde;

Eski Yönetmelik sadece halk eğitimi merkezlerini kapsamaktaydı. Yeni Yönetmelik, halk eğitimi merkezleri ile olgunlaşma enstitülerini kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.

Usta Öğretici Görevlendirmeleri ile ilgili, usta öğretici değerlendirme formu geliştirilmiştir. Usta öğreticiler bu formda oluşan puanlara göre il/ilçe milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında kurulacak komisyon tarafından görevlendirilecektir.

Halk eğitimi merkezi ve olgunlaşma enstitüsünde görev yapan öğretmenlerin eğitim öğretimi yılı başında ve sonunda yaptıkları, Mesleki Çalışmalar tanımlanarak ek dersten yararlanmaları sağlanmıştır.

Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin hayat boyu öğrenme hizmetlerinden daha yaygın yararlanmaları için düzenlemeler yapılmıştır.

Ülkemizde bulunan yabancıların kurslara kolay kayıt olabilmesi için düzenlemeler yapılmıştır

İş birliği kapsamında düzenlenen kursların usul ve esasları, gelen talepler doğrultusunda yeniden düzenlenmiştir. Özel Öğretim Kurumları Kanununa tabi kurum ve kuruluşlar ile iş birliği yapılamayacağı ve kursların düzenlenemeyeceği hükme bağlanmıştır. Özellikle kurumlardan veya özel şirketlerden gelen hijyen eğitimi vb. kurs talepleri değerlendirilerek, mesleki ve teknik kurslarda kurs giderinin tamamını karşı tarafın karşılaması halinde kurslarda kursiyer sayısı aranmayacağı konusunda düzenleme yapılmıştır.

Genel Müdürlüğe bağlı hayat boyu öğrenme kurumları tarafından sürdürülen eğitim faaliyetlerine ilişkin iş ve işlemlerin elektronik ortamda yürütüldüğü e-Yaygın sistemine ilişkin hususlara yeni yönetmelikte yer verilmiştir.

Kurumların listesi içi tıklayınız

Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Hangileri? Hayat Boyu Öğrenme Ne Demek?

11 Ocak 2021'de Yüz Yüze Eğitim Başlıyor! (Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğüne Bağlı Kurumlarda)

MEB'in yazısında, yapılan değerlendirme neticesinde, hayat boyu öğrenme kurumlarındaki eğitim faaliyetlerine 11 Ocak 2021 itibarıyla yüz yüze başlanacağı bildirildi.

Buna göre, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurslarda hafta içi ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlere dikkat edilecek. 20 Kasım 2020'de durdurulan kurslardan eksik kalan saatlerin tamamı yüz yüze eğitim olarak uygulanacak ve kurs kapanış tarihleri güncellenecek.

Mesleki açık öğretim lisesi ile açık öğretim imam hatip lisesinin yüz yüze alan derslerine uzaktan eğitim yöntemiyle devam edilecek.

Örgün ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara yönelik düzenlenen destekleme ve yetiştirme kursları MEB tarafından yapılacak açıklamaya kadar açılmayacak.

ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle

Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu da dikkate alınarak hayat boyu öğrenme kurumlarındaki eğitim faaliyetlerine 11 Ocak 2021'den itibaren yüz yüze başlanacak, salgının seyrine göre il/ilçe kurulu kararı ile kursların kapatılması veya yeniden açılabilmesi mümkün olabilecek.