Çin hükümetine yakınlığıyla bilinen ve İngilizce yayın yapan Global Times'ın haberi insanları korkuttu. Çin'de Yunnan'dan Shandong'a otobüsle dönen bir kişi hanta virüs nedeni ile hayatını kaybetti. Bu gelişmenin ardından korona virüs ile savaşan dünyada ‘hanta virüs’ en çok konuşulan konular arasına girdi. Hanta virüs nedir? Hanta virüs belirtileri nelerdir? Hanta virüsü nasıl bulaşır? Haberimizde bulabilirsiniz.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada pandemi ilan edilen koronavirüs (COVID-19) sonrası yine Çin'den bir kötü haber daha geldi. Yunnan eyaletinde Yunnan'dan Shandong'a otobüsle dönen bir kişi hayatını kaybetti. Yapılan testlerde hastanın hantavirüs'ünden dolayı öldüğü anlaşıldı ve otobüsteki diğer 32 kişi teste alındı.

Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi'nde yayınlanan Dr. Türkan Üstününal'ın hazırladığı bilgiler şöyle: Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan Hantavirüs, ilk izole edildiği yer olan Güney Kore’deki Hantaan nehrinden adını alır. Virusun yol açtığı Kanamalı Ateşle seyreden Renal Sendrom( HFRS) daha çok Asya ve Avrupa kıtasında görülürken, Hantavirus pulmoner sendrom (HPS)’a neden olan tip daha çok Amerika kıtasında görülmektedir.

HANTA VİRÜSÜ NASIL BULAŞIYOR?

Hanta virus, corona virüsün aksine insandan insana bulaşan bir virus değil. Yapılan araştırmalara göre, bu virüsün bulaşması için kişinin bir kemirgenle ya da kemirgen dışkısıyla temas etmesi gerekiyor.  Uzmanlar, sağlıklı bireylerin hanta virüse maruz kaldıklarında HPS (hanta virüs pulmoner sendromu) riski altında olduğunun altını çiziyor.

ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle

HANTA VİRÜS NEDENLERİ NELERDİR?

HPS, akciğerlere yerleşen ve insandan insana bulaşmayan bir virüs olsa da kişinin kemirgen dışkısına, idrarına veya kuluçka süresindeki larvalara temas ettikten sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunması durumunda bulaşıyor. Kanada Halk Sağlığı Merkezi’nin araştırma sonucuna göre, hanta virüs yemek ya da tükürük yoluyla da bulaşabiliyor. Sıçan ısırıkları ise hanta virüs için belirtilen bir başka neden.

HANTA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

HPS’nin oldukça kısa bir kuluçka süresi bulunuyor ve hastalığın semptomları 1-8 hafta arasında yaşanıyor.

Yüksek ateş, yorgunlukk, şiddetli kas ağrıları, baş ağrısı, şiddetli baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve kusma ise hanta virüsün en yaygın görülen belirtileri arasında yer alıyor.

'YENİ BİR VİRÜS' DEĞİL

Covid-19'a yol açan corona virüsün aksine, hanta virüs tespit edilen yeni bir virüs değil. Böbrek yetmezliğine ve ölüme yol açabilen bu virüs, insanlara farelerden bulaştığı için hastaların karantinaya alınması gerekmiyor. DSÖ verilerine göre 2019'da Arjantin'de görülen hanta virüs salgınında 11 kişi hayatını kaybetmişti.