Hem ülkemizde hem de dünyada önemli gün ve haftalar vardır. Özellikle öğrenciler ve eğitimciler bu özel günleri ilgiyle takip ederler. 12 aya ait birbirinden özel önemli günler ve haftalar listesi ile Kasım ayı itibariyle kalan önemli gün ve haftaları derledik.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği, 15 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeyle değiştirildi. Buna göre; 64 olan önemli gün ve haftaların sayısı 68'e çıkarıldı. Önemli Günler ve Haftalar Takvimi'nin ilk sırasında Dünya İlk Yardım Günü yer almaktadır ve Eylül Ayı'nın ikinci Cumartesi günüdür. Eylül avının 3. haftası İlköğretim Haftası'dır. İlköğretim Haftasının son günü Öğrenciler Günü'dür. 19 Eylül tarihi Gaziler Günü'dür. Demokrasi ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz tarihindedir. Dünya Okul Sütü Günü 28 Eylül tarihindedir. Mevlid-i Nebi Haftası Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek haftadadır.

EKİM AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

Ekim ayının ilk haftası Disleksi Haftası'dır. Ekim ayının ilk haftasının perşembe günü Dünya Disleksi Günü'dür. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'dür. 8-12 Ekim tarihleri arasında Ahilik Kültürü Haftası yer almaktadır. 15 Ekim tarihi Dünya El Yıkama Günü'dür. 24 Ekim tarihi Birleşmiş Milletler Günü'dür. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'dır.

KASIM AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

29 Ekim-4 Kasım tarihleri arası Kızılay Haftası'dır. 3-9 Kasım tarihleri arası Organ Bağışı ve Nakli Haftası'dır. 2-8 Kasım tarihleri arası Lösemili Çocuklar Haftası'dır. 10-16 Kasım Atatürk Haftası'dır. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü'dür. 12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık Günü'dür. 20 Kasım Dünya Felsefe Günü ve Dünya Çocuk Hakları Günü'dür. 21-27 Kasım tarihleri arası Ağız ve Diş Sağlığı Haftası'dır. 24 Kasım Öğretmenler Günü'dür.

ARALIK AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

3 Aralık tarihi Dünya Engelliler Günü'dür. Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi 5 Aralık tarihidir. 7-17 Aralık tarihleri arası Mevlana Haftası'dır. 10 Aralık gününü içine alan hafta İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası'dır. 12-18 Aralık tarihleri arası Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası'dır. 

OCAK AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

Ocak ayının 2. haftası Enerji Tasarrufu Haftası'dır.

ŞUBAT AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

Şubat ayının son haftası Vergi Haftası'dır. 28 Şubat tarihi Sivil Savunma Günü'dür.

MART AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

1 Mart gününü içine alan hafta Yeşilay Haftası'dır. Mart ayının ilk haftası Girişimcilik Haftası'dır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'dür. 8-14 Mart tarihleri arası Bilim ve Teknoloji Haftası'dır. 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'dür. 15-21 Mart tarihleri arası Tüketiciyi Koruma Haftası'dır. 18 Mart Şehitler Günü'dür. 18-24 Mart tarihleri arası Yaşlılar Haftası'dır. 21 Mart Nevruz gününü içine alan hafta Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası'dır. 21-26 Mart tarihleri arası Orman Haftası'dır. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'dür. Mart aymın son pazartesi gününü içine alan hafta Kütüphaneler Haftası'dır.

2021 Yılı Süt Fiyatları Ne Kadar? 2021 Yılı Süt Fiyatları Ne Kadar?

NİSAN AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

1-7 Nisan tarihleri arası Kanser Haftası'dır. 2 Nisan Dünya Otizm Farkmdalık Günü'dür. 7 Nisan Kişisel Verileri Koruma Günü'dür. 7-13 Nisan tarihleri arası Dünya Sağlık Günü/Dünya Sağlık Haftası'dır. 15-22 Nisan tarihleri arası Turizm Haftası'dır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'dır. 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü'dür. 29 Nisan Küt'ül Amare Zaferi'dir. 

MAYIS AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

Mayıs ayının ilk haftası Bilişim Haftası ve Trafik ve İlkyardım Haftası'dır. 4-10 Mayıs tarihleri arası İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası'dır. Mayıs ayının 2. haftası Vakıflar Haftası'dır. Mayıs ayının 2, Pazarı Anneler Günü'dür. 10-16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası'dır. 18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası'dır. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'dır. 20 Mayıs Dünya Arı Günü'dür. 25 Mayıs Etik Günü'dür. 29 Mayıs İstanbul'un Fethi'dir

HAZİRAN AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

Haziran ayının ilk haftası Hayat Boyu Öğrenme Haftası'dır. Haziran ayının 2. haftası Çevre Koruma Haftası'dır. Haziran ayının 3. pazarı Babalar Günü'dür. 

AĞUSTOS AYI ÖNEMLİ GÜNLER VE HAFTALAR

30 Ağustos Zafer Bayramı'dır. Mahalli Kurtuluş Günleri ve Atatürk Günleri ile Tarihi Günler Gerçekleştiği tarihlerde'dir.

* Ders yılının başladığı ikinci hafta içerisinde anma programlan uygulanır.