Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Milli Eğitim İstatistikleri-Örgün Eğitim 2020-2021” verilerine göre Türkiye’de, 18 milyon 85 bin 943 öğrenci örgün eğitim alıyor. Öğrencilerden 15 milyon 194 bin 574’i resmi, 1 milyon 310 bin 605’i özel ve 1 milyon 580 bin 764’ü ise açık öğretim kurumlarında okuyor.

Verilere göre özel öğretim kurumlarındaki öğrencilerin toplam örgün eğitim içindeki oranı yüzde 7,9. Bu oran okul öncesi eğitim için yüzde 15,8, ilkokul için yüzde 5,1, ortaokul için yüzde 6,1, ortaöğretim için de yüzde 11.

Örgün eğitim kurumlarında görev alan öğretmen sayısı ise 1 milyon 112 bin 305 oldu. Bu öğretmenlerin 950 bin 90’ı resmi okullarda, 162 bin 215’i özel okullarda görev alıyor. MEB’e bağlı resmi okullarda çalışmak isteyen öğretmenler, Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girmek zorunda çünkü KPSS’den aldıkları puanlar doğrultusunda atanıyorlar.


2020 ve 2021 KPSS puanlarıyla başvuruda bulunan 15 bin öğretmenin ataması, 31 Ocak 2022’de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle yapıldı. Fakat eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Temmuz 2021’de yaptığı açıklamada, 2019 ve 2020’de KPSS’ye girmiş atama bekleyen potansiyel aday sayısının 500 bin 41 olduğunu söylemişti.

Selçuk’un ardından göreve gelen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu. Özer, “Öğretmen ataması yapacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çok fazla gençlerimizi bekletmeden güzel haberleri paylaşırız. Şu an çok detaya girmiyorum ama ‘atama olmayacak’ spekülasyonunu ortadan kaldırmış olalım. Atama olacak” dedi. Özer, atama sayısı ve tarihine ilişkin bilgi vermedi.

Yeterli atama sayısının yapılmaması öğretmenlerin yaşadığı en büyük problemlerden. Öğretmenler atanmak için yıllarca beklemek zorunda kalabiliyor. Bunun sonucu birçok öğretmen özel öğretim kurumlarına yöneliyor. Özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin büyük bölümü ise kötü şartlar altında çalışıyor.

Sendikadan kuruma baskın

KPSS skandalının perde arkası: Devlette örgütlü tarikata operasyon için delillerin yok edilmesi mi bekleniyor? KPSS skandalının perde arkası: Devlette örgütlü tarikata operasyon için delillerin yok edilmesi mi bekleniyor?

Özel öğretim kurumunda görev alan öğretmenlerin çoğu resmi tatil günlerinde izin kullanamıyor. Öğretmenler resmi tatil günlerinde ya kuruma çağırılıyor ya da çevrimiçi derslere katılıyor. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası sosyal medya hesabından, kar yağışı nedeniyle valiliklerin aldığı karar doğrultusunda okulların tatil edildiği dönemlerde birçok özel öğretim kurumunda eğitime ara verilmediğini duyurmuştu. 19 Mart’ta İstanbul’daki bir kuruma baskın düzenleyen sendika üyeleri, polis çağırarak tutanak tutulmasını sağlamıştı.