Kamuajans.Com – Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri oldu. Asıl amacı iletişim kurmak olan cep telefonları günümüzde iletişimin yanında akıllı sistemlerinden dolayı bir çok işe yarar oldu.

Cep telefonlarının inanılmaz gelişimi bir çok konuda da bizlere faydalı olmaya devam ediyor. Özellikle günümüzde güce dayalı işlerin yerine bilgiye ve beceriye dayalı işlere yönelen insanların sayısında artış görülüyor. Bunu fırsat bilen girişimcilerde cep telefonlarından milyonlarca kullanıcıya ve ulaşmanın avantajı ile bir çok uygulamayı hayatımıza sokuyor. Bunlardan biri bilgi yarışması olan HADİ son dönemin en popüler uygulamalarından biri olan HADi bilgiye dayalı yarışma programı olmasıyla dikkat çekiyor. Her programda 5 bin ile 10 bin lira gibi bütçelerle yarışmacılarına toplu halde 12 soru sorarak 12 sorunun tamamına doğru yanıt verenler arasında büyük ödülü paylaştıran HADİ uygulaması özellikle gün içerisinde bu 12 sorudan birinin ipucunuda resmi instagram hesabından paylaşması kullanıcıların uygulamaya rağabetini arttırıyor.

Belirli gün ve saatlerde canlı yayınlanan HADİ yarışmasına yüzbinlerce kullanıcının ilgi gösterdiği biliniyor. Bu akşam 20.30 da yeni bölümü yapılacak olan HADİ yarışma programının büyük ödüle giden sorularından birinin yanıtı HADİ twitter hesabından yayınlandı.

SORU

Resimdeki müzik aleti aslında hepimizin bir şekilde aşina olduğu bir müzik aleti. Belki de görüntüsüne bazılarımız o kadar hakim değilizdi... Biraz daha kolaylaştırırsak; Şah, Mansur ve Davut gibi türleri olan bu üflemeli müzik aletinin adı nedir acaba?

YANIT

Resimde görülen müzik aletinin adı Ney'dir... Ney'in boylarına göre akrları değişmekte ve seslerine göre farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Davut, Şah ve Mansur onlardan bazılarıdır...