Zincir marketlerinde yeni büyük adım! Tüm zincir marketleri geri getirene para ödeyecek!

Zincir marketlerinde yeni büyük adım! Tüm zincir marketleri geri getirene para ödeyecek!

Tüm zincir marketleri Bim, Şok, A101, Migros, Metro… Hepsi aldığı yeni kararla artık plastik pet şişeleri getirenlere para ödeyecekler… Tüm teslim noktalarında önümüzdeki günlerde başlayacak olan yen projenin detayları ne?

Tüm zincir marketleri yeni projelerini kamuoyuna duyurdular. Tüm zincir marketlerinin tüm teslim noktalarında geçerli olacak projede vatandaşlar hem çevreye atık bırakmaktan vazgeçecek hem de para kazanacak. Şok, A101, Bim, Migros, Metro marketlerde uygulanacak olan yeni proje ise önümüzdeki günlerde başlayacak. İşte tüm detaylar ve açıklamalar…

Tüm zincir marketlerinden dev proje!

Tüm zincir marketlerde hayata geçecek olan Depozito Yönetim Sistemi’nin açıklamaları geçtiğimiz günlerde Murat Kurum tarafından değerlendirmeleri yapılırken açıklanmıştı. Murat Kurum açıklamalarında konuya ilişkin;

"Bu proje hem Sıfır Atık Projemiz hem Sıfır Atık Mavi projemiz, plastik poşetlerin ücretlendirilmesi, depozito iade sistemi gibi çevreyi, doğayı merkeze alan anlayışla aslında bir yaşam kültürünü ifade ediyor." İfadelerini kullanmış ve bu yılın artık sıfır atık yılı olacağını belirtmişti. Bu projeye Cumhurbaşkanı karısı Emine Erdoğan’ın himayesi altında adım atıldığını da belirtmişti.

Önümüzdeki yıl hayata geçiyor!

Açıklanan son bilgilere göre tüm zincir marketlerinde uygulamaya geçecek olan Depozito projesi kapsamında tek kullanımlık içecek ambalajlarının dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması için 2024 itibarıyla zorunlu hale getirilecek.

Yine yapılan açıklamaya göre proje hedeflerinde ilk etapta 20 milyar şişe geri dönüşüme kazandırılacağı belirtildi. Son açıklamalara göre ise projenin ilk pilot bölgesi Kızılcahamam oldu. Depozito yönetim sistemi için de pilot ilçe oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum