Trafikte Bunu Yapana 2 Bin 700 Lira Ceza Geliyor

Trafikte Bunu Yapana 2 Bin 700 Lira Ceza Geliyor

KamuAjans.Com-Ceza yasaları değişiyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, taslağın detaylarını açıkladı. Buna göre, savcı ve polisin yetkileri genişletilecek, hakkında darbe soruşturması açılan kişinin mallarına el koyulabilecek. Tasarıda trafikle ilgili de bir düzenleme var.

Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı Ceza Muhakemesi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı bu hafta TBMM'ye gönderiliyor.

Taslağa göre savcılar mahkeme kararı olmadan bilgisiyarlara el koyabilecek. Bir şüphelinin aynı olayda ikinci kez ifadesi alınacaksa bunu polis alabilecek.

Tasarıyla çocuğa karşı cinsel istismar suçlarında cezalar kademeli olarak artırılıyor. Mağdur 12 yaşındandan küçükse, ceza en az 18 yıl olacak. Otobüsteki tekme olayı gibi kasten işlenen suçlarda da tutuklama kararı verilebilecek.

TEHLİKELİ ARAÇ KULLANANLAR YANDI

Bu arada trafik güvenliğini tehlikeye sokma alt sınırı 1 aydan, 3 aya çıkarılıyor. Ön ödemenin günlüğü 20 TL'den 30 TL'ye çıkarılıyor. Bu suçu işleyen, 2 bin 700 lira para cezası ödeyecek. İkinci defa işlerse yarı oranında artırılacak.

Ceza alt sınırı daha önce 600 TL idi. Kumar oynanması için yer ve imkan sağlamanın cezaları artıyor. Alt sınırı 1 ay, yani 600 TL idi. Alt sınır 1 yıla, üst sınır 1 yıldan 3 yıla çıkıyor. Yani en az 10 bin 800 TL adli para cezası öngörülüyor.NTV 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.