Teröre "VAN" Minute

Teröre "VAN" Minute

KamuAjans.Com-Van Beşyol Meydanı'nda toplanan binlerce STK, Terör Koalisyonunu, Üst Aklını, terörizmi kınadı. Türkçe ve Kürtçe okunan bildirilerde kardeşlik vurgusu yapıldı, terör lanetlendi. Kanaat önderleri, yazarlar ve akademisyenlerin de katıldığı programda, STK'lar adına konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Kardeşlikle var olmak, kardeşlik ırmağında hep birlikte akmak için buradayız. Hep birlikte teröre ve ihanete karşı ayaktayız" dedi.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren binlerce sivil toplum örgütü, “Kardeşlik Nöbeti” sloganıyla Van’da bir araya gelerek terörü lanetledi. Kanaat önderleri, yazarlar ve akademisyenlerin de katıldığı programda Türkçe bildiriyi Van AGD Başkanı Alaattin Demirel, Kürtçe bildiriyi ise Özgür-Der Diyarbakır Başkanı Süleyman Nazlıca okudu.

DARBEYİ YENDİK. TERÖRÜ DE YENECEĞİZ

Türkçe ve Kürtçe okunan bildirilerde kardeşlik vurgusu yapıldı, terör lanetlendi. Beşyol Meydanını dolduran vatandaşlar, "Birlikte Türkiye’yiz", " 'Sen' 'Ben' yok 'BİZ' varız", "Mü'minler ancak kardeştirler", "Darbeyi Yendik. Terörü de Yeneceğiz", "Birlikte Diriliş İçin, Birlikte Direnişteyiz", "Teröre Van minute" ve "Üst Aklın Maşaları PYD/PKK - FETÖ- DAİŞ" yazılı dövizler taşıdı.

HEP BİRLİKTE TERÖRE VE İHANETE KARŞI AYAKTAYIZ

Programda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Tarih şehri, medeniyet şehri, ilim ve kardeşlik şehri maviliklerin görkemli şehri Van’dayız. Yeni bir diriliş, yeni bir zafer, yeni bir umut, yeniden büyük Türkiye idealimizi haykırmak için Şehri irfandayız. Kardeşlikle var olmak, kardeşlik ırmağında hep birlikte akmak için buradayız. Hep birlikte teröre ve ihanete karşı ayaktayız" dedi.

İMANA KARŞI KÜFRÜ, KARDEŞLİĞE KARŞI KALLEŞLİĞİ TERCİH EDENLERİ LANETLİYORUZ

"Vesayetin emir eri ve işgal aracı; Terör Koalisyonu; PYD/PKK, DAİŞ ve FETÖ’yü lanetleyip, birlikteliğimizi tüm dünyaya göstermek için buradayız" diyen Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Analarımızın, yürekleri dağlayan feryatlarını dindirmek, yeni bir tarih yazmak ve safları sıklaştırmak için omuz omuzayız. Yüce Rabbimiz, iman edenleri 'kardeş' kılmış. Bu kardeşlik nimeti sayesinde onları 'ateş çukuruna' düşmekten kurtardığını bildirmiştir. Bu bilinçle hizipçi, mezhepçi, ırkçı ve ayrılıkçı yapıları kınıyor, kardeşliğimize sahip çıkıyoruz. Kardeşlerimize ve sadık dostlarımıza destek oluyoruz. Düşmanlarımıza korku salıyoruz. İmana karşı küfrü, kardeşliğe karşı kalleşliği tercih edenleri lanetliyoruz."

EMPERYALİZMİN KANLI SENARYOLARINI YIRTACAĞIZ

Coşkulu kalabalık tarafından sözleri sloganlarla ve alkışlarla kesilen Yalçın, "Ümmet olmak, arkadaş ve sadık dost olmak; sevinçte ve kederde beraber olmayı göze almak demektir; bunu fiili olarak göstermek için buradayız. Kadim medeniyetin ortak varisleri, Selahaddin Eyyubi'nin torunları, Ahmed-i Hanilerin meftunlarıyla bir aradayız. Yaşama hakkımızı haykırmak insanlık onurunu korumak için buradayız. İngiliz anahtarı ve ABD kuklası taşeron örgütlerin kanlı senaryolarını yırtmak, yüreklerimizi bir kez daha birleştirmek, aramıza örülen duvarları yıkmak için buradayız. Selam olsun kardeşliğimize.. Selam olsun kardeşlerimize" dedi.

BU BAĞ ÇÖZÜLMEZ, BU VATAN BÖLÜNMEZ

Yalçın şunları söyledi: "Özü sözü bir gönlü bir insanların mekanı Van’dan haykırıyoruz; 15 Temmuz’da denediniz başaramadınız. Kanlı darbe girişimi sonrası üst akıldan talimat aldınız. Taşeron örgütler olarak sahaya indiniz. Saldırmaya başladınız. Yine başaramayacaksınız. Biz hiç diz çökmedik ki başarasınız. Başaramazsınız. İşte buradayız! FeqîyêTeyran’ınkardeşlik dizelerinin nefes bulduğu yerde gönül dostlarımızla birlikteyiz, bu birlikteliği bozmaya gücünüz yetmez. Ektiğiniz fitne ile birlikte sizi de bu topraklardan söküp atacağız. Gönülleri en sağlam ve köklü bir biçimde bağlayan bağımızla, imanımızla buradayız. Bu bağ çözülmez, bu vatan bölünmez. Ey! PYD/PKK, DAİŞ ve FETÖ… Ey! Haçlı İttifakının emir erleri: Elinize emperyalizm tarafından verilen silahları bırakın. Artık yeter! Kandan ve katliamdan beslenmeyin. Siyonizmin kanlı senaryolarında figüran olmaktan vazgeçin. Milletin iradesine, bu kardeşlik atmosferine teslim olun. Diz çökeceksiniz. Aman dileneceksiniz. Ebedi kardeşliğimiz karşısında çaresizce yalnızlaşacaksınız. Yenikapı Ruhunu Kuşanıp karşınıza çıkan, medeniyet ve değerler paydasında hayatı yeniden anlamlandıran yiğit yürekler karşısında yok olup gideceksiniz. Değerleri kuşananlar burada.. Dayanışma ruhu ile hareket edenler burada. Emperyalizmin, terörizmin ve siyonizmin karşısında dim dik duran Güneydoğu, Doğu Anadolu, tüm Türkiye burada. EdiBese! Yeter Artık diyoruz. Sabrımızı sınamayın. Unutmayın. Unutmayacağız."

HAİN DARBECİLERİ VE ONLARIN YEDEĞİ CANİ KATLİAMCILARI KINIYORUZ

Terör örgütlerinin, Elazığ'dan Gaziantep'e, Van'dan Diyarbakır'a milletin sinir uçlarına dokunacak kanlı saldırılar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Yalçın, "Çocuk canlı bombalarla bebekleri katlettiler. Kınayı kana bulayıp, düğünü yasa, sevinci mateme gömdüler. Hain darbecileri ve onların yedeği cani katliamcıları kınıyor, bir ölüp bin dirilen bu milletin asla teslim olmayacağını Van’dan tüm dünyaya haykırıyoruz. Vatan için hayatını ortaya koyan kahraman şehitlerimize, tüm masumiyetiyle rahmeti Rahman’a kavuşan vatandaşlarımıza Allah'tan Rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Yaralı kardeşlerimize ise Rabbimizin Şafi sıfatıyla acil şifalar diliyorum" şeklinde konuştu.

İşte STK'lar tarafından okunan bildiri:

KARDEŞLİĞİMİZ TERÖR VE DARBELER TARİHİNİ KAPATACAKTIR

Terör, çağımızın vebasıdır ve bütün dünyayı kasıp kavurmaktadır. Biz dünyadaki tüm terör örgütlerini ayrım yapmadan lanetliyor ve bütün terör mağdurlarının acısını paylaşıyoruz. Bütün dünyayı terörle mücadeleye, batıyı çifte standardı terk etmeye ve acılarımızı paylaşmaya çağırıyoruz.

Terörün dini, dili, ırkı, mezhebi, meşrebi yoktur ve senin terörün benim terörüm yaklaşımı reddedilmelidir. Terör, en büyük insanlık suçu, kardeşlik ve insan onuruna yönelik en büyük tehdittir. Nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü terörü lanetliyoruz. PKK, DAİŞ, FETÖ bizim için aynıdır.

Kardeşliğimizi korumalı, dirliğimizi kuşanmalıyız. Bize lazım olan fitne, fesat ve terör değil merhamet ve adalettir. Bu bilinçle kamuoyuna çağrımız şudur: "Gelin bir olalım. Veda Hutbesi ile yüreklerimizi birleştirelim. Bir birimize rahmet olalım, düşmanlığa sırtımızı çevirelim. 15 Temmuz gecesinin karanlığını aydınlatan direniş ruhuna sahip çıkarak ebedi kardeşlik için 79 milyon birlikte mücadele edelim."

Haklarımızı elbette her zaman ve her platformda savunmalıyız. Ancak hak savunusu terör ve şiddetle olmaz. Zira bu terör ve şiddet, sonuçta yine en başta ve en fazla bölge halkına zarar veriyor. Çukur teröründe evleri yıkılan, mağdur olan, iki ateş arasında kalıp hayatını kaybeden yine bölge halkıydı. PKK’nın son eylemlerinde ölen sivillerin de tamamı bölge insanıdır. Terör ve şiddetle hak arayışı kabul edilemez. Türkiye’de hak aramanın bütün siyasi ve barışçıl kanalları açıktır. Terör ve şiddet bilakis haklarımızın verilmesini geciktiren, hayatı başta bölge insanı olmak üzere, bütün bir Türkiye halkına zehir eden bir musibettir.

Kaldı ki PKK, Kürtlerin haklarını savunan bir yapı değil, küresel güçlerin taşeronu ve tetikçisi olarak en başta Kürtlere ihanet eden, ülkemizi topyekun hedef alan bir örgüttür. PKK, Kürt görünerek Kürtlere, FETÖ ve DAİŞ de Müslüman görünerek İslam'a ve ümmete ihanet etmektedir.

PKK da, DAİŞ de, FETÖ de küresel emperyalizmin maşasıdır.

Ülkemizin artık barış ve huzura daha fazla ihtiyacı vardır. Terör örgütleri, canice eylemleriyle barışı da huzuru da zehirlemektedir. Meşru ve barışçıl hak arama kanalları açıkken PKK’nın, kirli hedeflerine bizleri alet etmesini kabul etmiyoruz. PKK’nın ideolojisini de eylemlerini de reddediyoruz.

Biz 21 ilden bir araya gelen sivil toplum örgütleri olarak, başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerinin eylemlerini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerine, bir an önce bu vahşi ve canice saldırılarından vazgeçme ve ivedilikle silah bırakma çağrısı yapıyoruz.

Biz bölge STK’ları, bölge halkı ve Türkiye cumhuriyeti vatandaşları olarak; herkes için adalet, insan haklarına saygı ve hukuk devleti istiyoruz. Bunlarla bağdaşmayan hiçbir yöntemi, mücadele yöntemi olarak kabul etmiyoruz. Bunlarla bağdaşmayan hiçbir hedefi, ideolojiyi ve hareketi meşru görmüyoruz.

Daha fazla ölümlerin olmaması için şiddetin ve terörün karşısında, hak ve adaletin yanında olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Bu vesileyle, DAİŞ’in Gaziantep’te, PKK'nın son saldırılarda ve FETÖ'nün darbe girişiminde katlettiği insanlarımıza, şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, ailelerine sabr-ı cemil diliyoruz.

Biz 21 ilin sivil toplum örgütü temsilcileri olarak; kardeşliğimizi yok etmeye çalışanlara inat birlik, beraberlik ve kardeşliği tahkim etmeye; kin, nefret, terör ve şiddete karşı durmaya kararlı olduğumuzu kamuoyuna ilan ediyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.