Terhis Ve Celp Dönemleri İçin Flaş Öneri

Terhis Ve Celp Dönemleri İçin Flaş Öneri

Kamuajans.com – 20 yaşından gün alan her erkek Türk gencinin yerine getirmesi gerektiği kutsal vazife askerlik sisteminde geçtiğimiz sene bedelli sistemi getirilmişti. Yeni düzenleme ile ayrıca askerlik süreside kısalmıştı.

 Koronavirüs tedbirlerinden bir yeniside askerlik sisteminde yapıldı. 20 yaşını dolduran her Türk gencinin yerine getirmesi kutsal vazife olan askerlik peygamber ocağı olarak atfedilmiştir. Vatan savunmasında en ön safta mücadele eden askerlerin askerliğe alınması ve askerlikten terhis olmaları belirli bir takvime göre belirleniyor.

Son dönemde içerisinde bulunduğumuz koronavirüs pandemisinin yayılım göstermesi vaka ve ölüm oranlarındaki artış askerlik sistemindeki terhis ve celp dönemlerinde yeni düzenlemeyi zorunlu kılmaktadır. Bilindiği üzere koronavirüs sebebiyle son düzenlemede terhis ve celp dönemlerinde askerlerde 14 günlük karantina süreci uygulanıyordu.

Önümüzdeki dönemde bu düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasına sunulanacağı düşünülüyor.  En son 1 Nisan'da terhis işlemlerinin yapıldığı Türk Silahlı Kuvvetleri'nde son celp işleminin ise 19 Mart tarihinde gerçekleştirildiği öğrenildi. Celp ve terhis dönemlerinde 60 bin asker terhis olurken, 60 bin kişinin de askere alındığı öğrenildi.

Yeni Düzenleme Neyi İçeriyor?

Terhis ve celplerin geçici bir süre durdurulması kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayından sonra yürürlüğe gireceği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.