Söz Bâzen Fitnedir

Söz Bâzen Fitnedir

KamuAjans.Com-Bir adam Efendimiz (s.a.v.)’e dedi ki: Ey Allah (c.c.)’nun Resûlü (s.a.v.) beni cennete girdirecek bir amel öğret. Peygamber (s.a.v.) buyurdu ki: “Açı doyur, susuzu sula, kötülükten nehyet,eğer buna güç yetiremezsen hayır dışında diline engel ol. Ne söz, ne de susmak mutlak manada emredilmiş değildir, mutlaka hayır söylemek ve şerden susmak gerekir.” (Buhari, Müslim) Selef-i Sâlihîn çoğu zaman şerden ve mâlâyâni şeylerden susmayı methediyorlardı, çünkü o nefse ağırdır, bunun için insanların ço

Fudayl bin İyâd (r.a.) dedi ki: Ne hac, ne nöbet tutmak, ne de cihad dili tutmaktan daha zor değildir. Eğer dilin seni kederlendirerek sabahladıysan, çok şiddetli bir gam içerisinde sabahlamışsındır ve dedi ki: Dilin hapsi, mü’minin hapsidir,eğer sen dilinin kederiyle sabahlamışsan çok kederli sabahlamışsındır. İbn-i’l Mübarek (r.a.) Lokman (a.s.)’ın oğluna sözünden soruldu: Eğer söz gümüş ise sükut altındır” ve dedi ki: Manası: Eğer Allah (c.c.)’nun tââtı yolundaki söz gümüşse, Allah (c.c.)’nun mâ’siyyetinden dolayı susmak altındır.

Âlimlerden biri Ömer bin Abdulâziz (rh.a.)’in yanında dedi ki: İlim üzere susan, ilim üzere öğrenen gibidir, Ömer (rh.a.) dedi ki: Ben ilim üzere konuşanın kıyamet günü daha iyi halde olacağını ümit ediyorum; çünkü onun menfaati insanlardır, diğerinin susması ise kendi nefsinedir. Âlim ona dedi ki: Ey mü’minlerin emiri: Konuşmanın fitnesi nasıl olacak? O zaman Ömer (rh.a.) çok şiddetli ağladı.

Ömer bin Abdulâziz (rh.a.) bir gün hitap etti, insanlar inceldi ve ağladılar, hitabı kesti, ona denildi ki: Kelamını tamamlasan onunla Allah (c.c.)’nun fayda vermesini ümid ediyoruz. Ömer (rh.a.) dedi ki: Söz fitnedir, fiil mü’min için sözden daha hayırlıdır.

(Cami'ul Ulum Ve'l Hikem, 15. Hadis)

3 Zilkade 1437, Mevlâna Takvimi 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.