Sokağa Çıkma Yasağı Olan İllerde Açık Olan İşletmeler Hangileri?

Sokağa Çıkma Yasağı Olan İllerde Açık Olan İşletmeler Hangileri?

Kamuajans.com – Koronavirüs sebebiyle İçişleri Bakanlığı 30 Büyükşehir Belediyesi ve Zonguldak Belediyesine gönderdiği genelgede Cuma 23.59'dan Pazar 23.59'a kadar sokağa çıkma yasağı getirildi.

 30 Büyüşehir ve Zonguldak ilinde haftasonu geçerli olacak sokağa çıkma yasağının duyurulmasının ardından vatandaşlar Cuma akşamı market ve bakkallara akın etti. Temel ihtiyaçları bir yana telaşla kolilerce alışveriş yapan vatandaşların akın ettiği dükkanlarda izdihamlar yaşandı. Koronavirüsü unutan vatandaşlar yakın temasta bulunarak koronavirüsün yayılımına destek olduğu bu görüntülerde ellerine boş dönen vatandaşlarında olduğu görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gıda ve medikal malzemede stok sıkıntısı olmadığını belirtmesine rağmen karantina günlerinde mağduriyetten korkan vatandaşların bu görüntüleri yok artık dedirtti.

Kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ise 2 günlük karantina günlerinde ilaçsız ve tıbbi malzemesiz kalma korkusuna iletişim Başkanı Fahrettin Altun açıklık getirdi.

İletişim Başkanı Altun: "Sokağa çıkma yasağı sadece 48 saatliğine olup fırın, eczane gibi işletmeler bu yasak sırasında faaliyetlerine devam edecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF İŞLETMELER HANGİLERİ

a) Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,

b) Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,

c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,

d) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)

e) Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,

f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)

g) PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,

h) Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.