Otomotiv sektöründe kredi darboğazı! Ekonomi politikalarının etkileri ne olacak?

Otomotiv sektöründe kredi darboğazı! Ekonomi politikalarının etkileri ne olacak?

Seçim sonrasında gerçek ekonomi politikalarına dönüş, piyasalarda önemli sarsıntılara neden oldu. Bu sarsıntılardan en çok etkilenen sektörlerden biri de otomotiv oldu.

İç pazarda kredi daralması, satışları olumsuz etkilerken, sektörü endişelendiren bir gelişme olarak ‘daha fazla sıkılaşmaya gidileceği’ mesajı verildi. Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Bozkurt, 1.5 milyon TL değerindeki bir araç için maksimum 250-300 bin lira kredi verildiğini belirtti. Bu nedenle, kredilerin daha da kısılmasının gerekip gerekmediği konusunda bir değerlendirme yapılması gerektiğini vurguladı.

Otomotiv sektöründe zorlu bir dönem yaşanıyor

Otomotiv sektörü, zorlu bir yılın son çeyreğine adım attı. Kur artışları ve enflasyonun etkisiyle birlikte, yatırım amaçlı yapılan satışlar önceki aylara göre hız kazanmıştı. Ağustos 2023 itibarıyla, rekor satışlar geride kalmaya başladı. Seçim sonrasında eski ekonomi politikalarına dönüş hamleleri, kurun olması gereken seviyeye ulaşmasını sağladı. Fakat artan kur etkisiyle birlikte alım gücü de oldukça azaldı ve yeni bir otomobil sahibi olmak artık hayallerin bile ötesine geçti.

Ekonomi yönetimi, enflasyonu düşürmek için tüketimi kısmaya çalışıyor ve sert faiz artışlarıyla ekonomik görünümü dengelemeye çalışıyor. Bu süreçte kredi kanalları kısılmaya başladı ve gerçek ihtiyacı olanların bile otomobil sahibi olması giderek zorlaşıyor. Neredeyse en ucuz otomobilin liste fiyatı 1 milyon liraya ulaşmış durumda. Krediyle almak isteyen tüketicilerin yarısı bile kredi bulamıyor. Bulabilenler içinse faiz oranları oldukça yüksek seviyelerde. Bunun yanı sıra, bankaların isteksizliği de eklenince durum iyice çıkmaza giriyor.

Durumunda araç alımında büyük düşüş yaşandı

ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, ekonomik yol haritasının desteklenmesinin önemine vurgu yaparak, krediye ulaşım konusundaki görüşlerini paylaştı. Bozkurt, kredilerin daha da sınırlanmasının etkilerini değerlendirdi. Normal Pazar koşullarında bireysel müşterilerin araç alımında kredi kullanma oranının % 70 olduğunu belirten Bozkurt, bu oranın günümüzde yaklaşık % 20-25 seviyelerine gerilediğini gözlemlediklerini ifade etti.

Kredi kullanan müşterilerin ortalama 1.5 milyon TL değerindeki bir araç için maksimum 250-300 bin TL kredi kullanabildiğini belirtti. Bu durumda, kredilerin daha fazla kısıtlanmasının gerekip gerekmediğinin değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.