Nakdi krediler Türkiye’de 10 trilyon TL’yi aştı, bireysel kredilerde önemli artış yaşandı!

Nakdi krediler Türkiye’de 10 trilyon TL’yi aştı, bireysel kredilerde önemli artış yaşandı!

Nakdi krediler Türkiye genelinde hızla yükselişe geçerek 10 trilyon TL'yi aştı. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından sağlanan bireysel krediler ise yaklaşık %83'lük bir artışla 2 trilyon 290 milyar TL seviyesine ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin üyesi olan kuruluşlar, Temmuz 2023 itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre %59'luk bir artışla toplamda 10,84 trilyon TL değerinde nakdi kredi sağlamıştır. Bu rakamlar, ülkemizdeki kredi talebinin sürekli bir artış gösterdiğini ve ekonomik faaliyetlerin canlılığının devam ettiğini göstermektedir.

Alacaklar hakkında risk merkezi raporu açıklandı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin açıklamasına göre, Türkiye’deki nakdi kredilerin toplamı 10 trilyon 496 milyar TL olarak belirlendi. Bu miktarın 58 banka tarafından kullandırılan kısmı 167 milyar TL’yi finansal kiralama şirketleri, 80 milyar TL’yi finansman şirketleri ve 96 milyar TL’yi faktoring şirketleri tarafından sağlandı.

2023 Temmuz ayı itibarıyla tasfiye edilecek alacaklar ise 212 milyar TL olarak kaydedildi. Bu miktarın 200 milyar TL’si bankalara, 9 milyar TL’si finansal kiralama şirketlerine, 2 milyar TL’si faktoring şirketlerine ve 1 milyar TL’si de finansman şirketlerine ait.

Bankalar, finansal kiralama şirketleri, finansman şirketleri ve faktoring şirketleri aracılığıyla sağlanan kredilerin büyüklüğü ve tasfiye edilecek alacakların dağılımıyla ilgili Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yapılan açıklama, finans sektöründeki riskler ve kredi durumları hakkında önemli bir bilgi sunuyor.

Bireysel kredilerde büyük artış

Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından sağlanan bireysel krediler, %83’lük bir artışla 2 trilyon 290 milyar TL seviyesine yükseldi. Bu kredilerin %99’u bankalar tarafından verilirken, finansman ve finansal kiralama şirketleri tarafından sağlanan 13 milyar TL’lik bireysel kredi ise büyük ölçüde taşıt kredilerinden oluşmaktadır. İhtiyaç kredileri, konut kredileri, kredi kartları, taşıt kredileri ve kredili mevduat hesapları, bireysel kredilerin sırasıyla %34, %20, %37, %4 ve %6’sını oluşturmaktadır. Bireysel kredilerde tahsil edilmeyi bekleyen alacak oranı ise %1,7 düzeyindedir.

Son bir yılda, takipteki krediler hariç, bireysel kredi kullanan kişi sayısı 1,8 milyon artarak 38,7 milyon kişiye ulaşmıştır. Ortalama kredi bakiyesi ise 59 bin TL olarak gerçekleşmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.