Korona Virüs Sürecinde Ülkeler ve Türkiye'mizde Yapılan Çalışmalar

Korona Virüs Sürecinde Ülkeler ve Türkiye'mizde Yapılan Çalışmalar

Korona virüs ortaya çıktığı andan itibaren dünya zor bir süreçten geçmektedir. Bu süreçte insanoğlunun nasıl aciz bir duruma düştüğünü hep birlikte görüyoruz. Özellikle teknolojik olarak ileri seviyede olan süper güç denilen ve insana değer veriyor diye düşündüğümüz ülkelerin rabbimin göndermiş olduğu bu bela karşısında ne kadar çaresiz ve aciz duruma düştüklerini hep birlikte görmekteyiz.

Korona virüs sebebiyle ülkelerin yaşanmış ve yaşanmakta olan durumlarından kısaca bilgi vererek devam etmek istiyorum. En büyük süper güç denilen Amerika’da maske yok şal ile yüzünüzü kapatın deniliyor. Fransa’da ise vatandaşlarına ellerindeki maskeleri hastanelere teslim etmeleri söyleniyor. Hakeza İtalya, İngiltere, İspanya ise hasta olan vatandaşlarını hastaneye götürme gereği bile duymuyor. Bırakın evlerinde başlarının çaresine baksınlar yani ölsünler deniliyor. Huzurevlerinde yaşlıların üzerine kapılar kilitlenip hepsinin çırpınarak öldüğü haberlerini hayretler içerisinde izliyoruz. Bütün dünya liderleri biz bittik battık diye ağlaşırken bir tek Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN bu süreçten güçlenerek çıkacağız söylemine şahit oluyoruz.

Cumhurbaşkanımız, başka milletlerin sırtından geçinen, sömürgeci büyük devletlerin çağının sona ereceğini ve Türkiye’mizin çağının yakında başlayacağını söylüyor. Başka liderler elinizdeki maskeleri bize verin diye yalvarırken, Cumhurbaşkanımız adreslerini verenlere maske göndereceğini söylüyor. Ülkemizde maskelerin parayla satışı yasaklanarak her eve ücretsiz olarak maske gönderiliyor. Bunlar yetmiyormuş gibi dünyanın büyük ülkelerine maske yardımı, tıbbı malzeme yardımı yapılıyor. Hastalar, hastane sıkıntısı, yoğun bakım sıkıntısı ve solunum cihazı sıkıntısı yaşamıyor. Ülkemizde testler ve tedavi ücretsiz yapılıyor.

Bu süreci sağlık açısından çok iyi bir şekilde yöneten Sağlık Bakanımız Fahrettin KOCA’ nın organizesinde, hastasının canını kendi canından aziz bilen sağlık çalışanları iyileştirdikleri hastaları koridorlarda alkışlayarak ve ağlayarak uğurluyor. Avrupa’da yaşlılar çaresizlik içerisinde beklerken Cumhurbaşkanlığımız öncülüğünde polis, zabıta ve eğitimcilerden Vefa Sosyal Destek Grupları oluşturularak yaşlılara yardımcı olunuyor. Yaşlılarımıza yeter ki siz evden çıkıp kendinizi riske atmayın deniliyor. Yaşlılarımızın istedikleri her şey evlerine vefa grubu görevlileri tarafından teslim ediliyor.   

Ekonomi açısından ise kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı, orta ve büyük ölçekli şirketlerin ayakta kalabilmeleri için destek üzerine destek paketi açıklanıyor. Bir hafta içerisinde 2.100.000 (iki milyon yüz bin) eve karşılıksız gıda ve para yardımı sağlanıyor. İşten çıkarılmaların önüne geçmek için kısa çalışma ödeneğine başlanıyor. İşten çıkarılanlar için işsizlik maaşı devreye sokuluyor. Küçük ölçekli şirketlere teminatsız kredi vermek için devlet bankaları harekete geçiriliyor. Buda yetmiyor Cumhurbaşkanımız “Biz bize yeteriz Türkiyem” diyerek milletini ayağa kaldırıp şahlandırarak garip gurebaya dağıtılması için sadece 10 günde 2.100.000.000 (iki milyar yüz milyon) TL toplanmasına vesile oluyor. Belediye görevlilerinin kapı kapı dolaşarak yardım kolileri dağıttığını görüyoruz. 

Gazete başlıklarına bakacak olursak süper güç Amerika tıbbi malzemeler konusunda bize yardım eder misiniz diye ülkemize haber gönderiyor. İsrail gazeteleri korona tedbirleri konusunda Recep Tayyip ERDOĞAN’ın izlemiş olduğu yol takip edilmeli diye yazıyor. Rüyada görsek inanmazdık Avrupa Erdoğan diyor bizim dilleri lal olan bir kesim bunu demiyor diyemiyor. Hani kimse övgü beklemiyor ama “Yiğidi öldür hakkını yeme” atasözündeki gibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA ve sağlık çalışanlarının işlerini iyi yaptığının söylenmesini ve takdir edilmesini bekliyor insan…

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN öncülüğünde yürütülen, ülkemizin durumunu gerek sağlık gerekse ekonomi açısından ne halde olduğu bu süreçte net bir şekilde görülmektedir. Buz zorlu süreçte süper güç dediğimiz, başka ülkelerin sırtından geçinen, süper güç denilen devlet liderlerinin söylemleriyle ülkelerinin düştükleri acziyetlerini ve Reisimizin söylemleriyle de ülkemizin azizliğini görmekteyiz. Türkiye’miz daima mağdurun yanında olmuş, her zaman garip gurebaya yardım eli uzatmış ve uzatmaya devam etmektedir. Uzattığımız el, yarın uzanacak eldir.  Önceleri garip gurebaya ülke olarak uzattığımız el, şimdi ise ülkemize uzanan bir el olmuştur. Bu uzatılan eller diğer ülkelere nazaran çok iyi durumda olmamıza sebeptir. 

Yaşadığımız bu zorlu süreçte ülkemizin lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN başta olmak üzere, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin KOCA’ ya, hastasının canını kendi canından aziz bilen sağlık çalışanlarına, gönüllü çalışan vefa grubundaki herkese ve bağış yapanlara can-ı gönülden çok teşekkür ediyorum. Rabbim emeği geçenlerden razı olsun. Korona virüs nedeniyle ülkemiz ve diğer ülkelerde yapılan çalışmalardan bazı bilgileri sizlere aktarmaya çalıştım. Bu süreçte ülkelerin yaptığı çalışmalar birbirleriyle karşılaştırıldı. Sizleri ülkemizin ne durumda olduğu konusunda az çok bilgi sahibi yapabildiysem ne mutlu bana… “Bu süreçte hangi dünya liderinin çalışmalarından memnun kalıp ve bizi bu lider yönetseydi diyebileceğiniz aklınızdan geçen bir dünya lideri var mı?” diye sizlere sorarak yazımı bitirmek istiyorum. , “Rabbim devletimize milletimize zeval vermesin”, “EVDE KAL” diyerek sizleri Allaha emanet ediyorum.   

12/04/2020

Mümin ÜNLÜKAÇAR

Eğitim Yöneticisi-Yazar 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.