Konut fiyatlarındaki artış İstanbul'da yavaşlarken, Ankara'da üç haneli rakamlara ulaşıyor!

Konut fiyatlarındaki artış İstanbul'da yavaşlarken, Ankara'da üç haneli rakamlara ulaşıyor!

Yüksek enflasyon ve ekonomik krizle beraber artan konut fiyatları İstanbul için bu ay yavaşlarken Ankara için üç haneli rakamlara taşındı. Merkez Bankası’nın açıklamalarına göre bu ayki konut fiyatlarındaki artış 1.5 yılın en düşük artışı oldu.

Türkiye’de her geçen gün büyüyen enflasyonla beraber konut fiyatları da oldukça büyük rakamlara ulaştı. Ev almanın dahi hayalini kuramayan vatandaşlar için konut fiyatlarının ulaştığı rakamlar oldukça zorlayıcı oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın son açıklamalarına göre ise özellikle İstanbul için bu ay konut fiyatlarındaki artışın yavaşladığı açıklanırken Ankara için konut fiyatlarının üç haneli rakamlara taşındığı belirtildi. Açıklanan verilere göre ise genelde bu ayki konut fiyatlarındaki artış yılın en düşük artış seviyesi oldu. İşte tüm detaylar…

Konut fiyatlarında bu ay artış daha az oldu!

Konut fiyatlarının ülke genelinde yaşanan ekonomik krizin derinleşmesi ve enflasyonun artması ile artan maliyetlerle fahiş rakamlara ulaşması vatandaşlar için oldukça zorlayıcı etkenlerden oluyor. Her ay artmaya da devam eden konut fiyatlarında bu ayki açıklanan verilere göre artış daha az oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası açıklamalarında göre bu ayki konut fiyatlarındaki artış yıllıkta son bir buçuk yılın en düşük artışı olarak belirtildi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre temmuz ayında konut fiyatlarındaki artış bir önceki aya nispetle yüzde 7,33 arttı. Bir önceki ayda yanı haziran ayındaki artış ise 4,90 olarak açıklanmıştı. Yıllık olarak açıklanan verilerde ise Temmuz’da artış yüzde 94,66 olarak açıklanırken bu artış ile yıllık bazda son 1.5 yılın en düşük artışının olduğu açıklandı. Reel olarak açıklanan verilerde ise Temmuz'da artış yüzde 31,2, verilere göre birim fiyat 26 bin 537 TL olarak kayıtlara geçti.

Büyükşehirlerde konut fiyatlarında durum ne?

Merkez Bankası tarafından açıklanan oranlara göre büyükşehirler arasından İstanbul için bu ay konut fiyatlarındaki artış azalırken Ankara için yine arttı. Ankara için 3 haneli rakamlara çıktığı belirtilen konut fiyatlarındaki artış Ankara'da temmuz ayında yıllık yüzde 105,2 olarak belirtildi. İzmir'de konut fiyat artışı yüzde 97,1 olurken, İstanbul'da yüzde 82,7 olarak en düşük oranla açıklandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum