Hem sağlıksız ürünler hem de oldukça pahalı! Kantinler denetimsiz 2026’ya kadar ne duruma gelecek?

Hem sağlıksız ürünler hem de oldukça pahalı! Kantinler denetimsiz 2026’ya kadar ne duruma gelecek?

Pahalı olması ve hijyenik ve sağlıklı gıdaların kontrolü gerekçesiyle gerçekleşmesi gereken okul kantin denetimi yine ertelendi. Okuyan öğrencilerin, sağlıklı gıdaya erişebilmesi MEB göreviyken 2019’dan beri hayata geçirmesi beklenen proje neden ertelendi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ile Tarım ve Orman Bakanlığı aynı zamanda da Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğiyle yürütülmesi planlanan okul kantinlerinde sağlıklı gıdaların satılması adına “Okul Gıdası Logosu İşbirliği Protokolü” 2019 yılında imzalanmıştı. Fakat, imzalan proje kapsamında yer alan uygulamanın hayata geçirilmesi planlanırken, söz konusu proje 2026 yılına ertelendi.

Bakanlık, Okul Gıdası Logosu İş birliği Protokolü projesini yine erteledi!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ile Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğiyle yürütülmesi planlanan okul kantinlerinde sağlıklı gıdaların satılması için hayata geçirilmesi planlanan “Okul Gıdası Logosu İşbirliği Protokolü” 2019 yılında imzalanmıştı. Fakat, imzalan proje kapsamında yer alan uygulama beklenen tarihte hayata geçirilmediği gibi söz konusu proje üst üste dört defa ertelendi. Hazır ambalajlı ile ilgili, “Okul Gıdası Logosu” projesinin tekrar ertelenmesi gündemi etkisi altına aldı.

Güvenli gıda uygulaması dördüncü kez ertelendi!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ doğrultusunda yer alan bilgiler Resmi Gazete üzerinden yayımlanarak duyuruldu. Söz konusu tebliğ de Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı kurumların bünyesinde bulunan kantin, kafeterya, gibi gıda işletmelerinde satışa sunulduğu hazır ambalajlı gıdalara ile ilgili, “Okul Gıdası Logosu” uygulamasına geçiş süresini 14 Eylül 2026 tarihine kadar uzatıldığı bilgisi verildi. Bu erteleme ile birlikte güvenli gıda uygulaması tebliği dördüncü kez ertelenmiş olduğu bilgisi aktarıldı.

Eğitim Uzmanı Ali Taştan, MEB’in okul öncesi düzeyde 11 il dışında, bir öğün yemek uygulamasını iptal ettiğini dikkat çekerek, gıda güvenliği ile alakalı ertelemeyle ilgili şu ifadeleri kullandı;

Taştan, ücretsiz yemek desteğini bir kenara bırakalım diyerek başladığı ifadesinde, kantinlerde yer alan ve satışa sunulan ürünlerin kontrollerinin yapılmadığını dikkat çekerek, söz konusu ertelemelerin, bakanlığın en basit ve en yapılması kolay olan bir projeyi bile yapabileceği durumda olmadığı dikkatlerden kaçmadığını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum