Hangi Maske Daha Koruyucu? (Telli-Telsiz)

Hangi Maske Daha Koruyucu? (Telli-Telsiz)

Koronavirüsün ortaya çıkmasıyla talep görmeye başlayan koruyucu maske üretiminde öncü ülkeler arasında yer alıyoruz. Her çeşit cerrahi ve koruyucu maskenin üretildiği ülkemizde aynı zamanda yurtdışına ihraçta yapılıyor.

Bugün çıkan bir söylentiye göre maske üreticileri koruyuculuğu iyi olan telli maskeleri yurtdışına ihraç ederken telsiz maskeleri ise iç pazara sunduğu haberi yayıldı. Bilindiği üzere devlet maske üreticileri ile anlaşmış fahiş fiyatların önüne geçilmişti. Vatandaşların ücretsiz faydalandığı maskelerden iç pazarda dağıtılan modellerin koruyucu özelliğinin olmadığı belirtiliyor.

Telli Maske Mi? Telsiz Maske Mi? Koruyucu

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sarp Üner de maskenin en önemli unsurunun yüze oturması olduğunu belirterek, Maske burnun üstünde, çenenin altında olmalı. İnsan yüzü farklı olduğu için her maske herkesin yüzüne tam olarak oturmaz. Maske telli olursa yüze oturur ve burun ile elmacık kemikleri arasındaki boşluklar ortadan kalkar. Yani maskenin telli olması en uygunu.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.