Gençliğimizin Hayat Felsefesi Milli Ve Manevi Değerler Olmalı

Gençliğimizin Hayat Felsefesi Milli Ve Manevi Değerler Olmalı

Kamuajans.com – Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle basın açıklaması yaptı. Anadolu’da bir teşkilat oluşturulmasına ve bunun devlet teşekkülü haline gelmesinde önemli yeri olan Milli Mücadele’nin büyük bir direnişe sahne olduğunu hatırlatan Taşkın, halkı emperyalizmin zulmünden korumak ve vatan topraklarını kurtarmak için başlatılan bu mücadelenin tek kurtuluş kaynağının milletin kendisi olduğuna dikkat çekerek, milletin kurtuluşunun bir m

Milletimiz her ne kadar Corona günlerinde evlerinde kapalı kalmak zorunda kalmışsa da ruhundaki 19 Mayıs heyecanını hâlâ devam ettirdiğine vurgu yapan Taşkın, bu ruhun hiçbir zaman sönmeyeceğini belirterek şöyle dedi:

“Gazi Mustafa Kemal Paşa, "Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her zaman yıkılmağa mahkûmdur." derken, bu milletin esaret gibi kölelik boyunduruğu altında yaşayamayacağını ve milleti bedeni ve fikri olarak hiçbir gücün boyunduruğu altına alarak mahkûm edemeyeceğine vurgu yapmıştır. Bu söz, milletin Milli Mücadele yıllarında göstermiş olduğu kahramanlık destanını en iyi anlatan sözdür. Nitekim tarihten gelen milli şuuruyla bu milletin ilelebet bağımsız bir şekilde yaşayacağı gösterilmiştir. Bu millet, tarihini yokluklar içinde yazmış ve gelecek nesle armağan etmiştir.

Millet olarak bilmeliyiz ki bağımsızlığımızı kolay kazanmadık. Bu toprakları kendimize vatan yapabilmek için nice şehitler verdik, nice kanlar dökülerek bu topraklara kutsiyet addedildi. O şehitler sayesinde millet olarak var olduk, ülke olarak kalkınıp çağdaşlaştık. Bu sayede Atatürk’ün ifadesiyle, “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmesinin önü açılmıştır. Bu nedenle Cumhuriyet gençliğe emanet edilmiş ve dünya da ilk defa çocuklara bayram hediye eden millet olmuşuz. Gençliğe 19 Mayıs gibi milli bir bayramı armağan ederek geçmişle gelecek arasında bağ kurulmasını sağlayan bir millet olmuşuz. Göğsümüzü kabartan, bizleri heyecanlandıran bu milli unsurlar, çocuklarımızın ve gençlerimizin milli varlığımıza sahip çıkmaları, kendi kültürlerini tanımaları ve yabancı unsurların süslü ve şatafatlı varlıklarına aldanmamayı bizlere öğretmiştir. Dolayısıyla milli duygularla olgunlaşan gençlik, vatanımız, bayrağımız ve inançlarımız üzerinde oynanan oyunlara karşı uyanık olmaktadır. Dış mihraklar, bu nedenle başarısız olmakta, tarih önünde başarısızlığın ezikliğini yaşamaktadırlar.

Yeni neslin milli ve manevi duygularla yetişmesi geleceğimiz için önemlidir. Gençliğimizin hayat felsefesi, sevgi, saygı, şefkat, merhamet, milli ve manevi duygulara bağlılık ve bağımsızlık üzerine kurulmalıdır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın da bu düşünce kapsamında kutlanması için yeni bir düzenleme yapılmalı, anma merasimlerinin yüzeysellikten kurtarılarak milli ve manevi değerler ön plana çıkarılmalıdır.

Bu duygu ve düşünce ekseninde başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanın kurtuluşu için mücadele ederek hayatlarını ortaya koyan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, şükran ve minnetle yad ediyorum. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.