Çocuk Kuruluşları Hakkında Valilikler Tarafından Alınacak Önlemler

Çocuk Kuruluşları Hakkında Valilikler Tarafından Alınacak Önlemler

Kamuajans.com – Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı çocuk hizmetleri genel müdürlüğü Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda COVID-19 salgınının yayılmasının önlenebilmesi amacıyla toplu yaşanılan çocuk bakım kuruluşları, huzurevleri, engelli bakım kuruluşları ve benzeri yerlerde de Bakanlığımızca çeşitli tedbirler hayata geçirdi.

Ülkemizde COVID-19 salgınının yayılımının en aza indirilmesi için Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde çeşitli önlem ve tedbirler hayata geçirilmektedir. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda COVID-19 salgınının yayılmasının önlenebilmesi amacıyla toplu yaşanılan çocuk bakım kuruluşları, huzurevleri, engelli bakım kuruluşları ve benzeri yerlerde de Bakanlığımızca çeşitli tedbirler hayata geçiriştirilm. Bu tedbirlerden birisi de özellikle bakım hizmetlerinde görev yapan 4/d statüsündeki personelin vardiya usulü çalışma sistemidir. Bu bağlamda genel değerlendirme illerimize bırakılmakla birlikte Bakanlığımızca çocuk bakım kuruluşlarında hayata geçirilen tedbir, en az 24 saatlik vardiya sistemine geçilmesi şeklinde olmuştur. Bununla birlikte bazı illerimizde 3, 5, 7 ve 14 günlük vardiya uygulamaları da görülmektedir.

Hizmet alanından gelen geri bildirimler doğrultusunda genellikle temas ortamından yararlanarak yayılan COVID-19 virüsünün çocuk bakım kuruluşlarımızda görülmesinin ve yaygınlaşmasının engellenebilmesi için söz konusu vardiya sisteminin yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu doğrultuda, illerimizin imkân ve koşullan, yerel düzeyde geliştirilen tedbirler ve çalışanlarımızın özel durumlarının varlığı nedeniyle söz konusu değerlendirmenin Valiliklerimiz tarafından yapılmasının sürecin daha sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda ilinizdeki çocuk bakım kuruluşlarındaki vardiya sisteminin ilinizin imkân ve koşulları ile yerel dd^yde geliştirilen tedbirler de dikkate alınarak mümkün olabilecek en uzun sürelerle uvgularfaDİlmesi hususunun İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu tavsiyelerinin da^BRa&k Valiliğinizce değerlendirilmesi hususunda;

Gereğim rica ederim.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.