Bakan Soylu'dan POMEM ve OHAL Açıklaması

Bakan Soylu'dan POMEM ve OHAL Açıklaması

Tv100 ekranlarında Emre Buga'nın sunduğu Bakış Açısı'na konuk olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, OHAL ve POMEM konularına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

''OHAL gerekçeleri ne olarak görüyor?'' sorusuna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Yarın bu kesinlikle olmaz dememiz elbetteki mümkün değil.  Mantıklı da olmaz. Önemli bir süreç yürütülmektedir. Biz ne Çin, ne de İran değiliz. Hepsi yanı başımızda. 212 bin işletmemizi bir anda kapattık. 20 yaş altınmdakilerle ilgili zatne nü tatil, okullar tatil. Diğer Tarım işçileri vs ilgli bir istisna getirldi. Hareketlilik en düşük seviyeye indirildi. Gerek 20 yaş altı gerek 65 yaş üstü istisnalar hariç bu sürece uyuyor.'' dedi.

''Seyahat izinleri için en çok hangi gerekçeler gösteriliyor? Şu ana kadar ne kadar ceza kesildi?'' sorusuna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Hareketliliği mobilizasyonu azaltmak için 31 şehrimizde giriş çıkışları sınırlandırdık. En çok talep edilen süreçlerden bir tanesi cenazelerle ilgili. Diğer süreç Askerlik terhis ile alakalı. Yine bir tedavi bir kontrol için herhangi bir şehre gelmiş burdan kendi memleketine dönmek için tüm bunlarla ilgili gerekli işlemler yapılıyor. İzinler Kaymakamlık ve alo 199'dan veriliyor. 2- 13 Mart arası şehirler arası otobüs yolculuğu %99.9 düştü. Türkiye olarak attığımız tüm adımlara vatandaşlarımızla birlikte bu mücadeleyi kazanmak için ortaya koyduğumuz irade kesintisiz sürdürülmektedir. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıktığı zaman ne kadar ceza ödüyor. 780 liradan 3180 liradan çıkan cezalar var. Kabahatler kanununa göre ise 392 lira bir ceza ortaya koyuluyor. TCK'nın 195'ine göre de ayrı bir ceza ile de karşı karşıya kalırsınız. Bu da 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile karşu kkarşıya kalmış olursunuz. Şuana kadar 65 yaş üzerine yaklaşık 6131 kişiye idari 149 kişiye de adli ceza kesildi. 20 yaş altına 3102 kişiye idari 102kişiye de adli ilem gerçekleştirildi. Sosyal mesafe kuralına uymayan 1825 kişiye ceza kesilmiş.'' dedi.

''Dışarı çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlarımız ne yapmalı?'' sorusuna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Devlet bu konuyla iilgili bir karar verdi. Bir 81 il de sosyal destek grubu oluşturuldu. Hakikatten büyük bir mücadele ortaya koyuluyor. Vatandaşımızı yalnız başına koymadığımızı bellirtmek isteriz. Sosyal medyada hoşlanmadığımız bu dönemi terörüze etmeye çalışan bir akım var. Bu mücadele kapsamında 3570 hesap tespit edildi. Bu hesapların %70 üstü FETÖ PKK ve DHKPC hesaplarıdır. bu hespalarla ilgili Türkiye'de 616 kullancıısın tespit ettik. 229'unu da yakaladık. Özellikle bu donemde fahiş fiyat stok fiyat gibi milletimizi bu dönemde istismar etmek isteyen hiç haketmeyen kazanç elde edenlerle mücadele ediyoruz. İl kez vatandaşına ücretiz maske veren Türkiye'dir.'' dedi.

''POMEM sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?'' sorusuna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''15 güne kadar POMEM sınav sonucu neticelenir. 30 yaş sınırının 32'ye çıkması mümkün değil. Boy kısıtını düşürmemiz de mümkün değil. Birtakım sınırlandırmalar olmak zorunda.'' dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.