Güneş çarpmasının en çok, uzun süre güneşte kalanları etkilediği biliniyor. Buradaki olay, beynin direkt olarak güneş ışınlarıyla zarar görmesidir. Güneş çarpmasıyla beynin özellikle ısıyı ayarlayan bölümü iflas eder. Vücudumuz normalde terlemeyle soğur ancak bu lezyon yüzünden terleme durur ve kişiler ilk başta ısınmaya başlar" ve öldürücü sonuçlar doğurabilir.

Soğuk havaları geride bıraktığımız bu günlerde havalar gün geçtikçe ısınmaya başladı İnsanlar artık evden uzaklaşarak günün çoğunu dışarda geçiriyor. Soğuk havanın olduğu kadar sıcak havanında olumsuz etkileri var özellikle güneş çarpması hastaneye gitmeyi gerektirecek durumlar oluşturabilir. Özellikle yaz aylarında en çok görülen sağlık sorunu olan güneş çarpması ölümcül sonuçlara bile neden olabilmektedir.

4 mevsimi tam değerlerinde yaşayan ülkemiz soğuk ve karlı kış mevsimini geride bıraktı yavaş yavaş havalar ısınmaya başladı. Özellikle yaşlı ve çocuklarda hayati önem taşıyan güneş çarpmaları öğlen 11 ile 14 arasında yaşanmaktadır. Yılın belli zamanlarında ısı değeri üst seviyelere çıkan güneş ülkemizde pastırma sıcakları denilen seviyelere çıkmaktadır. Bu havalarda genelde kamuoyuna yayın organlarından uyarılar bulunulsada bazen elde olmayan sebeplerden ötürü dışarıda bulunmamız gerekir. Bu durumlarda güneşten korunmak için güneşi direkt olarak bize yansımasını önlemi yapabiliyorsak kapalı alanda bulunmayız. Ama eğer bu mümkün olmuyor ise güneş çarpmasının etkilerini gözlemleyerek bu etkilerin görülmesi durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

Minecraft Oyunu Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir? Minecraft Oyunu Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir?

İşte Güneş Çarpmasının Belirtileri

Mide bulanması
Şiddetli baş ağrısı
Kafa bölgesinde hararet
Baş dönmesi
Kusma
İç huzursuzluğu
Kalp çarpıntısı
Yüksek ateş
Kas krampları
Genel halsizlik
Bilinç bozukluğu

Güneş Çarpmasına Maruz Kalan Kişiye Ne Yapılabilir?

Isıdan etkilenen kişi hemen serin bir yere götürülmelidir.
Giysileri çıkarılmalı ya da en azınan gevşetilmelidir.
Vücut ateşinin çabuk düşürülmesi adına soğuk küvete sokulmalıdır.