Hava Durumu

TBMM'den RTÜK Üyelik Seçimleri Hakkında Basın Açıklaması

RTÜK Üyelik seçimleri ile ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine TBMM Başkanlığından bir basın açıklaması yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
TBMM'den RTÜK Üyelik Seçimleri Hakkında Basın Açıklaması

Açıklama şöyle:

"Bazı basın yayın organlarında yer verilen açıklama, haber ve yorumlarda Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) Temmuz ayı içerisinde boşalacak 3 üyelikten 1'inin İYİ Parti grubuna düştüğü, ancak TBMM Başkanlığı tarafından 6112 sayılı Kanun'a aykırı yapılan hesaplama ile İYİ Parti grubuna üyelik kontenjanı verilmediği iddia edildiğinden; aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun RTÜK üyeliği seçimlerini düzenleyen 35'inci maddesinin ikinci fıkrası "… seçim için siyasi parti gruplarının üye sayısı oranında belirlenecek üye sayısının ikişer katı aday gösterilir ..." hükmünü içermektedir. Yine aynı maddenin üçüncü ve beşinci fıkralarında da RTÜK üyeliği için "siyasi parti gruplarının" aday göstereceği ifade edilmiştir. Dolayısıyla RTÜK üyeliklerinin belirlenmesinde, TBMM'de bulunan her bir siyasi parti grubunun kendi milletvekili sayısı ile TBMM'de grubu bulunan siyasi partilere mensup milletvekillerinin toplam sayısı hesaplamaya esas alınmaktadır. RTÜK'te boşalan üyeliklerin siyasi parti gruplarına dağılımında kullanılan bu hesaplama yöntemi, TBMM Başkanlık Divanında, araştırma komisyonları ile ihtisas komisyonlarında siyasi parti gruplarına düşen üye sayısının belirlenmesinde kullanılan yöntem ile aynı olup, sadece RTÜK üyeliği seçimlerinde kullanılan bir yöntem değildir.

Bağımsız olan veya bir siyasi parti grubuna mensup bulunmayan milletvekillerine RTÜK üyeliği seçimlerinde kontenjan ayrılabilmesi ve bu suretle RTÜK üyeliği seçimlerinde toplam milletvekili sayısının esas alınabilmesi için kanunda buna yönelik özel bir hükmün bulunması gerekmektedir. Nitekim bağımsızların ve siyasi parti gruplarına mensup olmayan milletvekillerinin de kanun gereği temsil edildiği İnsan Haklarını İnceleme, Avrupa Birliği Uyum, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonlarının üye dağılımı belirlenirken oran hesaplaması toplam milletvekili sayısı üzerinden (bu bağlamda bugün için toplam milletvekili sayısı olan 583 sayısı üzerinden) yapılmaktadır. Ancak bağımsızların ve siyasi parti grubu mensubu olmayan milletvekillerinin temsil edilmeyip, sadece siyasi parti gruplarının temsil edildiği ihtisas komisyonlarında, Meclis araştırması komisyonlarında ve TBMM Başkanlık Divanında ise üye dağılımı belirlenirken siyasi parti gruplarına mensup milletvekillerinin toplam sayısı (bu bağlamda bugün için parti grubu mensubu toplam milletvekili sayısı olan 563 sayısı) esas alınmaktadır. Bu hesaplama yöntemi, RTÜK üyeliğinde olduğu gibi sadece siyasi parti grupları tarafından aday gösterilen Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliği seçimlerinde de aynen kullanılmaktadır.

Bu sebeple RTÜK üyeliği seçimlerinde siyasi parti gruplarına düşen kontenjanlar, parti gruplarının TBMM'deki üye sayıları oranına göre belirlenmektedir. Dolayısıyla bugün için TBMM'de bulunan beş siyasi parti grubuna mensup toplam 563 milletvekili arasındaki oranlara göre RTÜK'teki üye dağılımı belirlenmiştir. Bağımsız olan veya bir siyasi parti grubuna mensup bulunmayan milletvekillerine RTÜK üyeliği seçimlerinde kontenjan ayrılabilmesi için kanunda buna yönelik özel bir hüküm bulunması gerektiği ve bu konuda özel bir kanun hükmü bulunmadığı için, siyasi parti gruplarının üye sayısı oranının tespitinde bağımsız veya siyasi parti gruplarına mensup olmayan milletvekillerinin sayısı dikkate alınamamaktadır. Bu açıklamalar doğrultusunda bağımsız veya siyasi parti gruplarına mensup olmayan milletvekilleri ile birlikte hâlihazırda toplam milletvekili sayısı olan 583 sayısı, RTÜK üyeliği kontenjanlarının belirlenmesine esas oluşturan hesaplamada kullanılamamaktadır.

Ayrıca bu durum ilk defa yapılan bir uygulama da değildir; ihtisas komisyonları, Meclis araştırması komisyonları ve TBMM Başkanlık Divanı üyeliği seçimlerinde yaklaşık kırk beş senedir, RTÜK üyeliği seçimlerinde yaklaşık on altı senedir ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliği seçimlerinde de yaklaşık beş senedir uygulanmakta olan bir yöntemdir. Yukarıda değinilen haber ve değerlendirmelere konu teşkil eden son RTÜK üyeliği seçim sürecinde de bundan farklı bir uygulama yapılmamıştır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.