Hava Durumu

Kamuoyunun asgari ücret beklentisi 7 bin 845 TL oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamuoyunun 2023 yılı asgari ücrette ortak beklentisinin 7 bin 845 TL olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2022 10:04
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2022 12:04
https://www.kamuajans.com/
Kamuoyunun asgari ücret beklentisi 7 bin 845 TL oldu

Asgari ücret belirleme çalışmaları çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde akademik bir kadronun gerçekleştirdiği araştırma çerçevesinde hem işçi hem de işveren kesimine ulaşıldı. Türkiye genelinde yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 50sini kadınlar, yüzde 50sini ise erkekler oluşturdu. Yüzde 18,1i ilkokul ve altı, yüzde 18,1i ortaokul-ilköğretim, yüzde 37,3ü lise ve dengi, yüzde 26,5i ise yükseköğretim ve üzeri eğitim almış olan katılımcıların yüzde 33,8i özel sektörde işçi olarak çalışıyor. Ev hanımı, emekli, öğrenci olan, küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan işçiler, kamu sektöründe işçi olarak çalışan ve diğer mesleklerde çalışan katılımcıların yanıtladığı anket çerçevesinde çeşitli sektörlerde Türk üretim yapısının ağırlıklı oranlarını yansıtacak düzeydeki işletmelere de gidilerek, işletmelerin sahipleri ve profesyonel yöneticileri ile görüşmeler yapıldı.

Kamuoyunun ortak asgari ücret beklentisi 7 bin 845 TL oldu

İşçi, işveren ve farklı mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyuna 2023 yılı asgari ücret beklentisinin sorulması üzerine işçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TLnin üzerindeyken, işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL oldu. Asgari ücretle çalıştığını belirten işçilerin asgari ücretten beklentisi de ortalama 7 bin 630 TL olarak hesaplandı.

İşverenlerin yüzde 68,8i asgari ücretin artırılmasının işsizlik oranını da artıracağını düşünüyor

Asgari ücretin artırılacak olması ile birlikte işsizlik oranı da artar mı? sorusunun sorulduğu araştırmada, katılımcıların yüzde 55i asgari ücretin artırılmasının işsizliği artıracağı, yüzde 45i ise artırmayacağı yanıtını verdi. İşverenlerin yüzde 68,8i asgari ücretin artırılmasının işsizlik oranını da artıracağını düşündüğünü dile getirdi.

İşçilerin yüzde 80,4ü asgari ücretle ilgili açıklamaları takip ediyor

‘Asgari ücretle ilgili açıklamaları takip ediyor musunuz? sorusu üzerine işçilerin yüzde 80,4ü açıklamaları takip ettiği, yüzde 19,6sı takip etmediği cevabını verdi. İşverenlerin ise yüzde 81,9u açıklamaları takip ettiği, yüzde 18,1i takip etmediği yanıtını verdi. Ne işçi ne işveren olan kamuoyunu oluşturan vatandaşlar ise bu soru üzerine yüzde 79,5i asgari ücretle ilgili açıklamaları takip ettiğini, yüzde 20,5i ise takip etmediğini ifade etti.

Kemal Diri

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.