Hava Durumu

Eylül kira artış oranı ne kadar oldu? Eylül kira artışı nasıl hesaplanır? Kira zammı ne kadar? Kira zam oranı 2022!

Eylül kira artış oranı ne kadar oldu? Eylül kira artışı nasıl hesaplanır? Kira zammı ne kadar? Kira zam oranı 2022!

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2022 16:28
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2022 17:28
https://www.kamuajans.com/
Eylül kira artış oranı ne kadar oldu? Eylül kira artışı nasıl hesaplanır? Kira zammı ne kadar? Kira zam oranı 2022!

Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor! Gözler TÜİK’te! Ağustos ayı enflasyon verileri bekleniyor. Eylül ayında kira sözleşmesini yenileyecek ve kira zam oranını netleştirecek kiracı ve ev sahipleri TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verilerini bekliyor. TÜİK tarafından açıklanacak kritik veri sonrası kira zam artış oranı belli olacak. Peki, Eylül kira artış oranı ne kadar oldu? Eylül kira artışı nasıl hesaplanır? Kira zammı ne kadar? Kira artışı neye göre yapılır? İşte detaylar…

2022 EYLÜL KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLUR?

TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranları bekleniyor. Her ayın 3’ünde açıklanan veriler bu ay hafta sonuna geldiği için 5 Eylül’de açıklanacak. Ancak, hükümet tarafından yapılan kira düzenlemesine göre, kira zammı yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Buna göre, eylül ayında yapılacak kira zammı ve sözleşme yenilemelerinde kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak. Kiracıları yüksek kira artışından korumak için yeni kira düzenlemesi Temmuz 2023 tarihine kadar devam edecek. Böylelikle kira artışı yüzde 25 ile sabitlendi.


EN FAZLA YÜZDE KAÇ KİRA ARTIŞI YAPILIR?

TBMM Genel Kurulunda konut kira artışlarının, 1 Temmuz 2023e kadar bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25ini geçmemesine ilişkin düzenleme kabul edildi.


Kanuna göre, konut kiraları bakımından, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25ini geçmemek koşuluyla geçerli olacak.

Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25in altında kalması halinde değişim oranı geçerli olacak. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz sayılacak. Bu hüküm, "taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedelinin, bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla hakim tarafından kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenmesine" yönelik düzenleme uyarınca hakim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanacak.


EYLÜL KİRA ZAMMI HESAPLAMA!

Mevcut kira: 3.000 TL

Kira artışı yapılacak ay: Yüzde 25

Kira artış tutarı: 750

Zamlı kira: 3.750 TL

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.