Zorunlu Kış Lastiği Uygulamaları Başladı!

Zorunlu Kış Lastiği Uygulamaları Başladı!

Sıcaklıklar gün geçtikçe düşmeye başladı. Çoğu şehrimizde kar ve buzlanmalara karşı tedbirli olmak isteyen sürücüler kış lastiklerini takmaya başlayacağı günü son güne bırakmadan en yakın lastikçide değişime başladılar.

Erzurum’un Kazım Karabekir caddesinde bu işi 20 yıldır yapan Taner Coşkun Erzurum’a kışın her zaman erken geldiğini belirterek zorunlu lastik uygulamasında ki son tarih 1 Aralık’ı beklemeden lastik değişimlerine şimdiden başladıklarını belirtti. Çoğu araç kullanıcısının son güne kadar beklediğini belirten Taner Coşkun kar yağdığında herkesin aynı gün gelmesiyle hem işlerinin yoğun olacağını hem de müşterilerin zorlanacağını söyledi.

Meteorolojinin tüm uyarına rağmen hala son günü beklediklerini belirtti. Lastiğinin yıpranmasından korktukları için kar yağmadan müşterilerin gelmediğini belirtti. Oysa bunun gerçek olmadığını ve yer soğuduğu zaman lastiklerin yıpranmayacağını söyledi. Kar yağışları ve buzlanmalar başlamadan herkesin lastiklerini değişirmeye davet ettiğini de ekledi.

Kış Lastiğinde Özellik

Buzlu, karlı, sulu yollarda kış lastikleri takılı olan araçlar yol tutuş, hızlanma, viraj alma, durma gibi tüm araç kullanımını daha iyi yapabilmektedir. Kış lastikleri sayesinde her türlü hava şartlarında daha güvenli yolculuk yapılabilmektedir. Yaz lastiklerinin dişlerinin daha kısa olduğu görülür. Fakat kış lastikleri daha dişli ve yolu daha iyi kavrayabilmektedir. Mevsimlerine uygun lastik kullanımı oldukça önemlidir. Yakıt ve tasarruf açısından da lastik seçimi oldukça önem taşımaktadır.

Kış Lastiği Uygulaması Zorunlu Araçlar

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan her araç için bu uygulama zorunludur. Hususi otomobil araçlarda bu yasal zorunluluk olmasa da can ve mal güvenliği için tüm araçların kış lastiği takması kendilerinin de menfaatine olacaktır. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların son günü beklemeden en yakın zaman da lastiklerini değiştirmeleri gerekmektedir. Meteoroloji hava sıcaklığının düşeceğini ve önümüzde ki günler için kar uyarısını şimdiden vermeye başlamışken lastiklerin değiştirilmesi en doğru karar olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.