Sağanak yağışlar İstanbul’un barajlarını ne kadar etkiledi! İşte güncel baraj doluluk oranları!

Sağanak yağışlar İstanbul’un barajlarını ne kadar etkiledi! İşte güncel baraj doluluk oranları!

Geçtiğimiz aylarda yoğun sıcaklıklar ile geçen yaz ayılarından sonra İstanbul için kuraklık alarmları çalarken birkaç gündür sağanak yağış alan hatta sel suyu götüren İstanbul’da barajlar ne duruma geldi?

İstanbul için yetkililerin birkaç ay öncesinde alarm verdikleri İstanbul barajları son yağmurlardan sonra ne duruma geldi? Doluluk oranları değişti mi? Tehlike geçti mi? İstanbul vatandaşlarının oldukça merak eden ve büyük oranda kaygı oluşturan baraj doluluk oranlarındaki son durum ne oldu? Birkaç gündür sağanak şeklinde yağan hatta bazı semtlerde sel suyu götüren yağışlar barajların doluluk oranlarını nasıl etkiledi? İşte tüm detaylar…

İstanbul için kuraklık alarmı devam ediyor mu?

İstanbul için geçtiğimiz aylarda verilen kuraklık alarmları sonrasında son haftada büyük yağışlar alan İstanbul’un baraj doluluk oranları oldukça merak ediliyor. Yağan sağanak yağmur sonrasında barajların dolması umut edilirken barajların doluluk oranları araştırılıyor.

Yaz aylarının oldukça sıcak geçmesi İstanbul’daki baraj doluluk oranlarını büyük ölçüde etkileyerek çok büyük bir tehlikenin kapıya dayandığını göstermişti. Son günlerde yetkililerin kuraklık alarmları sonrasında yağan yağmur İstanbullular için bir umut oldu. Peki yağan yağmur barajların doluluğunu etkiledi mi?

İşte güncel baraj doluluk oranları

Yapılan açıklamalara göre yağmur öncesinde 28 Eylül’de yüzde 22,41 olarak ölçülen baraj doluluk oranları yağmur sonrasında yükselişe geçti. Açıklanan verilere göre son yağışlarda 17 milyon 700 bin metreküp su alan barajların doluluk oranı bugün itibarıyla yüzde 23,49’a yükseldi.

Güncel oranlar ise;

  • Büyükçekmece Barajı’nda yüzde 3,65’ten 4,4’e,
  • Elmalı Barajı’nda yüzde 13,85’ten 18,71’e,
  • Pabuçdere Barajı’nda yüzde 2,53’ten 2,63’e,
  • Sazlıdere Barajı’nda yüzde 7,87’den yüzde 9,53’e ve
  • Terkos Barajı’nda yüzde 10,24’ten 12,61’e yükseldiği açıklandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.