İstanbul’da sağanak yağışlar barajları olumlu etkiliyor!

İstanbul’da sağanak yağışlar barajları olumlu etkiliyor!

Bir süredir İstanbul için yapılan su tehlikesi kış ayının birden bastırması ve yağışların İstanbul ve çevresinde sağanak olarak etkili olması ile hafifledi. Barajların doluluk oranları arttı!

İstanbul için yaz atlarının büyük kuraklıklar ile geçmesi baraj doluluklarında büyük bir tehlike oluşturmuştu. Bir süredir yetkililer tarafından yapılan su kullanımlarına dikkat uyarıları yenilenirken barajların birer birer kuruduğu belirtilmişti. Şimdi ise son haftada İstanbul ve çevresinde etkili olan yağışlar ile barajlardaki doluluk oranları arttığı bilgileri paylaşıldı.

İstanbul için baraj tehlikesi geçiyor mu?

Kurak geçen yaz mevsimi sonrasında İstanbul için yapılan kuraklık uyarıları son yağışlar ile biraz olsun hafiflemeye başladı. İstanbul için son günlerde etkili olan sağanak yağışlar ve kar yağışları İstanbul’un su depoları olan barajlarının doluluk oranlarını arttırdı.

Her ne kadar baraj doluluk oranlarının bir nebze olsun artması görülse de uzmanlar İstanbul barajlarının geçtiğimiz 10 yılın en kurak seviyelerinde olduğunu belirtti. Su tüketimi ve kullanımına dikkat edilmesi konusunda ise uyarılar hala devam ediyor. İstanbul için barajlar dolmaya başlasa da tehlike tam manası ile bitmiş değil .

Güncel baraj doluluk oranları!

Ömerli: 44.75

Elmalı: 43

Darlık: 36

Alibey: 23.85

Istrancalar: 21

Terkos: 11

Büyükçekmece: 7

Sazlıdere: 7

Kazandere: 5.87

Papuçdere: 2.85

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.