Emeklilik sürecinde yapılması gerekenler neler? Emeklilik iptali riskleri neler? SGK uzmanı tek tek açıkladı!!!

Emeklilik sürecinde yapılması gerekenler neler? Emeklilik iptali riskleri neler? SGK uzmanı tek tek açıkladı!!!

Emekli olmayı planlıyor fakat, emeklilik sürecinde yapılması gereken hususları bilmiyorsanız. SGK uzmanı Özgür Erdursun, tarafından emeklik ile ilgili önemli avantaj sağlayacak bilgiler işte sizlerle birlikte...

SGK uzmanı Özgür Erdursun, emeklilik ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Emeklilikte işinize yarayacak bilgileri açıklayan Erdursun, emekli olmadan önce yapılması gereken hususları tek tek açıkladı. Peki emeklilik sürecinde yapılması gerekenler neler? Emeklilik iptali riskleri neler?

SGK uzmanı özgür Erdursun açıkladı!!!

Çalışan her vatandaş bir gün emeklik ve emekli olacağı günün hayalini kurarak heyecanla ve merakla bekliyor. Fakat emeklilik sürecinde yapılması gereken hususların detaylı bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Emeklilikte ve emekli olmadan önce emeklik ile ilgili avantajları ve dezavantajları araştırarak bilgi sahibi olmak emeklilik sürecinde siz vatandaşların yararına olacaktır. Bu konuda önemli açıklamalar yapan SGK uzmanı Özgür Erdursun emekli olmadan önce yapılması gerekenleri siz değerli vatandaşlar için açıkladı

Doğru statü en önemli etken

Emeklinin de işinize yarayacak bilgiler, adı altında emeklilik ile ilgili avantajları ve dezavantajları belirtilen, SGK uzmanı özgür Erdursun konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Erdursun EYT kapsamında SSK’dan emekli olmak Bağ-Kur’a göre daha fazla avantaj sağlamaktadır. Mesela 2.520 gün içinde hangi statü varsa eğer, o statüden emekli olabiliyorsunuz. Ayrıca SSK’ların emekli aylığı Bağ-Kur’lularla karşılaştırıldığında Bağ-Kur’lara göre daha yüksek olduğu olabilir. Fakat asgari ücret düzeyinde prim ödeyen SSK’lı vatandaşlar aynı oranda aylık alırlar.

SSK aracılığıyla emekli olmak isteyen vatandaşlar, emekli olmak adına belirtiği şirketlerde çalışmadığı halde sigortalı göstererek sahte sigorta dahilinde emekli olması durumunda ise emeklilik iptali riskiyle karşı karşıya kalabilir. Ortağı olduğunuz şirket kurallara uygun SSK’lı olmaması durumunda ise SSK günleriniz Bağ-Kur’a aktarılır ve SSK dan emekli olmayabilirsiniz

Emekli olacak emekli olmayı planlayan vatandaşlar yurt dışı borçlanmak, hangi statüde SSK borçlanması yaptığı, yurtdışında çalışıp Türkiye’de hangi oranlarda emekli aylığı alacağı gibi emeklilikle ilgili küçük fakat önemli ayrıntılara dikkat ederek daha kolay ve daha kısa sürede emekli olabilir. Üstelik bu ve bunun gibi hususlara dikkat ederek yanlış statüden emekli olarak hem geç emekli olup hem de daha düşük emekli aylığı alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.