Çay lekesi kabusuna son! Pratik yöntemlerle hemen temizleyin!

Çay lekesi kabusuna son! Pratik yöntemlerle hemen temizleyin!

Çay lekesi nasıl temizlenir? sorusuna cevap arayanlar için pratik bir çözüm sunuyoruz. Çay lekesi, yeşil, siyah veya meyve çayından kaynaklanan inatçı bir lekedir. Fakat, hızlı bir şekilde harekete geçerek çay lekesini temizlemek mümkün.

Çay lekelerini çıkarmak için etkili bir yöntem olan amonyak, gliserin, sirke veya alkol sabunu kullanma yöntemini size aktarıyoruz.

Hangi yöntemler başarılı olur?

Çay lekeleri, kumaşlarda zorlu bir sorun olabilir. Evde bulunan bazı malzemelerle bu lekeleri temizlemek mümkündür. İşte yöntem..

 • İlk olarak, çay lekesinin olduğu bölgeyi seyreltilmiş amonyaklı su veya gliserin solüsyonuna batırın. Bu solüsyonlar lekenin çözülmesine yardımcı olacaktır.
 • Daha sonra, lekenin üzerine beyaz sirke uygulayın. Sirke, lekenin çıkarılmasında etkili olacaktır. Bir pamuk veya temiz bir bez kullanarak lekeyi nazikçe ovun.
 • Çay lekesini temizlemek için alkollü bir sabun çözeltisi kullanabilirsiniz. Alkolde çözünmüş yapışkan potasyum sabunu, lekenin çözülmesine yardımcı olacaktır. Sabunlu suyu lekenin üzerine uygulayın ve hafifçe ovun.
 • Lekenin çıkarıldığını gördüğünüzde, temiz suyla iyice durulayın. Bu, lekenin kalıntılarını ve kullanılan malzemelerin etkisini temizleyecektir.
 • Temizlediğiniz kumaşı deterjanla yıkayın ve normal kurumaya bırakın.

Bu pratik yöntemle çoğu zaman çay lekelerini başarıyla çıkarabilirsiniz.

Alternatif yöntem arıyorum diyorsanız..

Çay içerken oluşan inatçı lekeleri temizlemek için pratik bir yöntem bulundu.

İşte çay lekelerini süt ile nasıl temizleyebileceğinizi anlatan adımlar:

 • Sütü ılık ya da sıcak olacak şekilde ısıtmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için sütü bir tencereye koyun ve kısık ateşte ısıtın. Ancak sütü kaynatmamaya dikkat edin.
 • Bir süngeri ısıttığınız sütün içine batırın. Süngerin sütü iyice emmesine izin verin.
 • Ardından, çay lekesinin bulunduğu giysiye süt dolu süngeri uygulayın. Lekeyi tamamen kaplayacak şekilde dairesel hareketlerle temizlemeye başlayın. Süngerin üzerindeki süt, çay lekesini çıkarmak için etkili olacaktır.
 • Leke kaybolmaya başladığında, süngerin üzerindeki sütün azaldığını fark edebilirsiniz. Bu durumda, süngeri tekrar sütün içine batırarak lekeyi temizlemeye devam edin.
 • Giysideki leke artık görünmez hale geldiğinde, bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Lekeyi çamaşır tozu katılmış ılık suya koyun ve yaklaşık 1-2 saat bekletin. Bu, kalan lekeleri tamamen çıkarmak için ek bir adımdır.
 • Çamaşırı elinizle sıkarak fazla suyu çıkarın ve çamaşır makinesine atın. Giysiyi normal bir yıkama programıyla yıkayın. Bu, çay lekesinden tamamen kurtulmanızı sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.