Çay fiyatları tırmanıyor, vatandaşlar zorlanıyor

Çay fiyatları tırmanıyor, vatandaşlar zorlanıyor

Çay fiyatlarındaki artış, vatandaşları endişelendiriyor. Mayıs ayında ÇAYKUR’un yaptığı açıklamada, çay zam haberlerinin gerçek dışı olduğu belirtilse de, gerçeklik payı giderek artan bir hâl alıyor.

Çay fiyatları şu anda 155 TL’yi aşmış durumda ve bu durum, vatandaşları çay alırken iki kez düşünmeye sevk ediyor.

Tüketici fiyat endeksi verilerine göre, son üç yıl içinde alkolsüz içecekler ve gıda sektörü, tüketici harcamalarının %25’in üzerinde payına sahip oldu. 2021 yılında bu oran %25,94 iken geçen yıl %25,32’ye düşmüş ve bu yıl ise %25,43 olarak kaydedildi. Durum çay fiyatlarındaki artışın sadece izole bir olay olmadığını gösteriyor.

Çay fiyatları uçtu!

Trabzon Ticaret Borsası'nın verilerine göre, Türkiye'de günlük olarak toplamda 245 milyon bardak çay tüketiliyor. Rakam aylık bazda 735 milyon bardağı, yıllık ise 8 milyar 820 milyon bardak çay tüketimini temsil ediyor. Bu veriler ışığında, nadir çay içmeyen birisinin bulunması neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Son zamanlarda, çay fiyatlarında yaşanan artışlar tüketicileri endişelendiriyor. Özellikle 2023 yılının ikinci yarısından itibaren çay fiyatlarında sürekli bir artış trendi görülmektedir. Haziran-Ekim dönemi içerisinde çay fiyatları %88 oranında yükselerek 1 kg çayın fiyatını 120 TL'ye çıkarmıştır. ÇAYKUR, çay fiyatlarına yönelik resmi bir açıklama yapmasa da, mayıs ayında paylaştığı duyuruyla çay fiyatlarındaki zam iddialarını yalanlamıştı.

ÇAYKUR yine zam yaptı

ÇAYKUR’un popüler çayı yeni bir zamla birlikte fiyatı 147 TL’den 155 TL bandına yükseldi. Fiyat artışının ÇAYKUR’un toptan fiyatlarından mı kaynaklandığı, yoksa marketin kendi belirlediği zamla ilgili olup olmadığı net değil. Haziran ayından bu yana yapılan zamlarla birlikte çay fiyatlarında %110’a varan bir artış yaşandığı biliniyor.

Çay sanayicileri, kuru çay fiyatlarında da yükseliş gözlendiğini aktarıyor. Geçmiş dönemlere kıyasla %120’yi aşan zam oranlarıyla fiyatın hala yetersiz olduğunu ve 200 TL’ye kadar çıkması gerektiğini belirtiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.