Çatlamaya son! Çatlamadan yumurta haşlamanın püf noktası ne?

Çatlamaya son! Çatlamadan yumurta haşlamanın püf noktası ne?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi yumurta, sağlıklı ve dengeli beslenmenin de önemli bir parçası. Tabi yumurtanın haşlanması da bir o kadar önemli. Yumurta nasıl haşlanmalı? Uzmanlara göre doğru yumurta haşlamanın teknikleri neler?

Yumurtanın doğru ve lezzetli bir şekilde haşlanması için ilk önce doğru yumurta seçimi yapılmalı ve yumurtanın kaynatma işlemi için kullanılacak suyun derecesine yakın olması gerekmektedir. Tencereye koyulan yumurta üzerini iki parmak geçecek kadar su eklenmelidir. Yüksek ateşte yumurta haşlanmalı, kaynadıktan belli bir süre sonra altı kapatılmalıdır.

Yumurta kaç dakikada haşlanmalıdır?

İstenilen kıvamda haşlama yapmak için doğru yumurta seçimine, yumurtanın ısısına, haşlama yapılacak kabın genişliğine göre farklılık göstermektedir. Genellikle yumurtanın rafadan olması için 1-2 dakika, kayısı kıvamında olabilmesi için 5 dakika, çok pişmiş yani katı yumurta için ise kaynar hale gelen suda kısık ateşte 15 dakika pişirilmelidir.

Yumurtanın çatlamasını önlemek için bazı teknikler uygulanmalıdır. Bunlardan en önemlisi, yumurtalar oda sıcaklığında ve taze olmalarıdır. Buzdolabındaki soğuk yumurtaları hemen haşlamak suyun ve yumurtanın yüksek ısı farkından dolayı çatlamasına neden olmaktadır.

Haşlama suyuna su biraz ısındıktan sonra bir miktar tuz eklemek yumurtaların çatlamamasına ve çabuk soyulmasına da yardımcı olmaktadır. Haşlama kabının ortasına yerleştirilen bir çay tabağı veya çapraz koyulan iki kaşık da yumurtaların çatlamasını önlemektedir.

Yumurtanın insan sağlığına faydaları nelerdir?

  • Vitamin Deposu

Haşlanmış tek bir yumurta, A, B5, B12, B2, B6, D, E, K vitaminleri içerir. Bu vitaminler vücudun sağlıklı çalışması için önemlidir.

  • Protein kaynağı

Haşlanmış yumurta, protein açısından zengin bir besindir. Protein, vücut dokularının onarım ve yapımında kullanılırlar.

  • Mineral Kaynağı

Haşlanmış yumurta kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum ve folat içerir. Anne sütünden sonra pek çok besin öğesi içerdiği için mucize olarak adlandırılan tek besindir.

  • Beyin Sağlığı

Haşlanmış yumurta, kolin adı verilen kimyasal bileşik içerir. Kolin, beyin zarlarını güçlendirerek ve yapılarını koruyarak beyin hücrelerini sağlıklı tutar.

  • Güçlü Kaslar

Kasları güçlendiren aminoasitler içerir.

  • Cildi zararlı güneş ışınlarından korur

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.