Antibiyotik ’ten gelen tehlike! Reçetesiz almayın

Antibiyotik ’ten gelen tehlike! Reçetesiz almayın

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Yaşar Bildirici, Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası kapsamında düzenlediği basın açıklamasında önemli bir uyarıda bulundu.

Antibiyotiklerin reçetesiz kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Dr. Bildirici, antibiyotik direncinin küresel bir tehdit olduğunu ve toplumun her kesiminin bilinçli adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Antibiyotik konusunda farkındalık!

Özel haftanın, antibiyotik direnci konusunda farkındalık oluşturmayı ve sağlık çalışanları, politika yapıcılar ve halk arasında doğru uygulamaların teşvik edilmesini amaçladığını belirten Dr. Bildirici, antibiyotik direncinin günümüzde sağlık, gıda güvenliği ve kalkınma açısından en büyük tehditlerden biri olduğunu vurguladı. Bu nedenle, antibiyotik kullanımında reçete almanın önemine dikkat çekerek, halkın sağlığı ve antibiyotiklerin etkinliği için gereken önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Antibiyotik direnci tehlike saçıyor

Antibiyotik direnci arttıkça, hastalıklarla mücadele daha zor hale gelir ve tedavi süreçleri komplikasyonlarla karşılaşıyor. Özellikle organ nakli olanlar, diyaliz tedavisi gören böbrek hastaları ve kanser hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlara karşı daha büyük risk altındadır. Antibiyotik direnci, uzun hastane yatışlarına, yüksek tıbbi maliyetlere ve artan ölüm oranlarına yol açıyor.

Antibiyotik direnciyle mücadele etmek için alınabilecek önlemler şunlardır: Antibiyotikleri sadece doktorunuzun reçete ettiği durumlarda kullanmak, doktorunuzun tavsiyelerine uymak, kalıntı antibiyotikleri başkalarıyla paylaşmamak, düzenli olarak el yıkamak gibi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.