Airbnb’ye yeni düzenlemeler! Ruhsatı olmaya 1 milyon TL ceza!

Airbnb’ye yeni düzenlemeler! Ruhsatı olmaya 1 milyon TL ceza!

Geçtiğimiz aylarda konut sektöründe yaşanan krizler ile beraber Airbnb evler gündeme gelmiş ve bu kapsamda yeni düzenlemelerin yapılacağı belirtilmişti. Yapılan son açıklamalar ile Airbnb evler için yeni düzenlemelerin ayrıntıları belli oluyor!

Airbnb evler Türkiye’de son döneme oldukça gündemde yer alıyor. 1 Ekim itibari ile yeni yasama yılına başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde de yer alan Airbnb evler için yeni düzenlemeler yapılıyor. Günlük ev veya oda kiralama firması olarak gündeme gelen Airbnb evlerde artık oda veya ev kiralamak isteyenlerin artık belirtilen bu maddelerin gerçekleştirmesi gerektiği belirtildi. İşte tüm detaylar…

Airbnb evler için yeni düzenlemeler

1 Ekim itibari ile yeni yasama yılına başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndan onay alması takdirinde Airbnb evlerden artık oda veya ev kiralamak o kadar kolay olmayacak. Türkiye gündeminde bir süredir oldukça ilgi gören Airbnb evlere yeni düzenlemeler geliyor. Açıklanan son bilgilerde ise bu düzenlemelerin detaylarından bahsedildi.

Açıklanan bilgilere göre Airbnb evlerden artık oda veya ev kiralamak isteyenlerin bakanlıktan 'turizm konutu' ruhsatı alma zorunluluğu planlandığı belirtildi. Ruhsatı alabilmek içinse evin bazı özellikleri karşılaması gerektiği duyuruldu. Bu maddenin TBMM’den geçmesi ile beraber bu maddeye uyum sağlamayan Airbnb evlere 1 milyon TL para cezası kesileceği de belirtildi.

Ruhsat için belirtilen şartlar neler?

- Düzenlemenin TBMM’den onaylanması ve hayata geçmesi ile günlük kiralık evlerde yangın merdiveni, yangın raporu belgesi, atık kontrol belgesi zorunlu tutulacak.

- Günlük kiralık evlerde; bir otel odasında bulunması zorunlu malzemelerin (Saç kurutma makinesi, nevresim, havlu) gibi malzemelerin de bulunması istenecek.

- Komşuların hepsinden muvafakatname alınması da zorunlu kılınırken, bir apartman sakinin bile itirazı halinde günlük kiralama işleminin yapılamayacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum