2021'de dünyaya büyük bir göktaşının çarpacağı iddiası NASA ve bilim insanlarını harekete geçirdi. 16. yüzyılda yaşamış olan Nostradamus'un kehanetlerinden olan göktaşının dünyaya çarpacağı öne sürülürken, 270 metre çapında olduğu düşünülen 2016 C0247 adlı asteroid dünyaya 7,4 milyon kilometre mesafeden geçeceği tahmin ediliyor.

Alparslan Türkeş Kimdir? Alparslan Türkeş Ne Zaman Vefat Etti? Alparslan Türkeş Neden Vefat Etti? Alparslan Türkeş Kimdir? Alparslan Türkeş Ne Zaman Vefat Etti? Alparslan Türkeş Neden Vefat Etti?
Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), Dünya üzerinde yaşayan vatandaşları ilgilendiren çok önemli bir açıklama yaptı. NASA’nın açıklaması korku ve endişe içerisinde karşılandı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA)’nın yaptığı açıklamaya göre 822 metre büyüklüğündeki bir göktaşının, 29 Kasım 2020 tarihinde Dünya’ya yakın geçecek. Bu konudan haberdar olan vatandaşlar ‘’kıyamet mi kopacak?’’ sorusu ile yüzleşti ve çok endişe duydu.
 
Asteroitte (göktaşı)bulunan minerallerin değeri 17,4 milyon dolar olarak tahmin edilmekle birlikte büyüklüğü 22 metre olarak açıklandı. Şimdi herkes göktaşının 29 Kasım’da Dünya’ya yakın geçerken Dünya’ya zarar verip vermeyeceğini konuşuyor. 
 
Nikel, demir ve kobalttan oluşan Asteroidin büyüklüğü bir gökdelene eşit ve ‘Dünyaya Yakın Obje’ (NEO) olarak sınıflandırıldı. 
 
Göktaşlarının Dünya’ya her yüzyılda bir çarpma ihtimalinin 50 binde bir olduğu bilinmekte. Dolayısıyla Dünya’nın olası bir asteroid çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı olduğunu değerlendiren NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) konuyu ‘’geleceğimiz hiç de parlak değil.’’ diye yorumladı. 
 
Konuya ilişkin açıklama yapan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union; sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğini, böyle bir durumda insanların ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmadığını belirtmişti.
 
Bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolunun uzaya asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek olduğunu savunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini, söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede olacağını ifade etmişti.
 

Asteroit, yörüngeleri çoğunlukla Mars ile Jüpiter gezegenleri arasında kalan gökcisimleridir. Haziran 2014 itibarıyla Küçük Gezegen Merkezi tarafından iç ve dış Güneş Sistemi'nde 1 milyonun üzerinde cisim tanımlanmıştır. Uydusu olan asteroitler de mevcuttur.