Anayasa Mahkemesi’nin üyelerinin kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenler arasındaki özlük ve mali haklar arasındaki farkı bilmediğini ya da hak ve hukuk ilkeleri dışında başka saiklerle oy birliğinde buluştuğunu ifade eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Mülakat meselesine hiç değinmeye bile gerek yok. Sayın üyeler şunu bilsinler ki, bu ülkede yıllardır mülakatlar marifetiyle çekirdek çitler gibi çatır çatır kul hakkı yeniyor.” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Anayasa Mahkemesi, sözleşmeli ve mülakatla öğretmen atamasının Anayasaya aykırı olmadığına karar vermiş(!) AYM’nin sayın üyeleri acaba hangi Anayasaya göre karar verdiler merak ediyorum. Çünkü bizim Anayasamızın 10. Maddesi eşitlik ilkesine vurgu yapar.

AYM’nin sayın üyeleri, ya kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenler arasındaki özlük ve mali haklar arasındaki farklılıkları bilmiyorlar ya da hak ve hukuk ilkeleri dışında başka saiklerle oy birliğinde buluştular!

Mülakat meselesine hiç değinmeye bile gerek yok. Sayın üyeler şunu bilsinler ki, bu ülkede yıllardır mülakatlar marifetiyle çekirdek çitler gibi çatır çatır kul hakkı yeniyor. Kararınızla bu günaha ortak olacağınızın farkında değil misiniz? Bu ülkenin çalışanları “Ankara’da hakimler var” diyemeyecekse kime güvenecekler?” dedi.