Koronavirüs salgınının ardından muhalefet partileri, tutuklu ve hükümlü yakınları ile bazı barolar, cezaevlerindeki hijyen koşullarına dikkat çekerek, özellikle hasta ve yaşlı tutukluların tahliyesine dönük düzenleme yapması için daha önce hükumete çağrıda bulunmuştu.

ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle ATV Destan 6. bölüm full, tek parça izle | Destan son bölüm Youtube izle
Türkiye’de koronavirüsün yayılması üzerine ceza infaz sisteminde değişikliğe gidilmesi için daha önce başlatılan ancak rafa kalkan öneri yeniden gündemde. Yaklaşık 100 bine yakın mahkuma tahliye yolu açılabilir.

euronews’in TBMM kaynaklarından aldığı bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyelerinden bu konuda yeni bir çalışma başlatılmasını istedi.


Erdoğan, daha önceki af çalışmasıyla ilgili taslakta, terör saldırısı, terör örgütü üyeliği, uyuşturucu, tecavüz gibi suçlardan ve mükerrer işlenen suçlarda ceza indirimine gidilmesi önerisine karşı çıkınca, bu teklif askıya alınmıştı.

Cezaevlerinin aşırı dolu oluşu ve bu durumun koronavirüsü salgını için ciddi tehdit oluşturması ve Erdoğan’ın talebi üzerine konu tekrar Adalet Bakanlığı’nın gündemine geldi.

Evde infaz ile bazı suçlarda tutuksuz yargılama seçenekleri
Üzerinde çalışılan taslakta, infaz düzenlemesinin kapsamının genişletilerek, özellikle yaşlı ve hasta hükümlüler için evde infaz ile bazı suçlarda tutuksuz yargılama seçeneklerinin ele alındığı bildirildi.

Terör, uyuşturucu, tecavüz gibi suçlardan ve mükerrer işlenen suçlardan mahkum olanların dışındakilere ceza indirimine gidilmesi ve tutuksuz yargılamaya öncelik verilmesi sayesinde 100 bine yakın kişiye cezaevinden çıkma olasılığı doğdu.

Türkiye’de cezaevlerinde 300 bini aşkın tutuklu ve mahkum bulunuyor. Türkiye’de cezaevlerinin doluluk oranı yüzde 20’yi geçmiş durumda.

********

AK Parti'nin hukukçu kurmayları ile Adalet Bakanlığının hazırladığı öneride, terör, cinsel suçlar, uyuşturucu ve mükerrer suçlar indirim kapsamı dışında tutuldu. MHP'nin daha önce hazırladığı kanun teklifinde ise, torbacı olarak bilinen uyuşturucu satıcılarına verilen cezalarda da indirim talep ediliyordu.

Genel af yasasının hangi tarihte çıkacağı ve meclis gündemine ne zaman geleceği hususu merak edilmeye devam ediyor. Kulislerde dolaşan bilgiye göre, infaz indirimini içeren düzenlemenin 2020 yılı içerisinde TBMM'ye geleceği konuşulurken önemli açıklama AK Parti Genel Başkan vekili Numan Kurtulmuş'tan geldi.

 Edinilen bilgilere göre, bu görüşmede, MHP'li yöneticiler, daha önce TBMM'ye sundukları ve terör, cinsel suçlar ile Atatürk aleyhine işlenen suçlar hariç olmak üzere tüm cezalarda 5 yıl indirime gidilmesini yeniden gündeme getirdi.

Adalet Bakanlığımız iyi bir çalışma yaptı. Partide de daha evvel konuşuldu. Bakanlar Kurulu'nda da konuşuldu. İlgili bürokratlar ve diğer partilerle de gerekli görüşmeler yapıldı. Biliyorum. Dolayısıyla belirli bir noktaya geldi. Son çalışmalar yapılacak. En kısa zamanda infazla ilgili bu düzenlemenin gündeme geleceğini biliyorum. Tabi bunu bir af gibi görmemek lazım. Bu bir infaz indirimidir. Burada da esas ana fikir şudur; "Cezaevleri çok doldu. Hadi boşaltalım." diye bir indirim yapılmaz. Mühim olan cezayla caydırıcılık arasındaki dengenin oluşturulmasıdır.

FEYZİOĞLU'NDAN GENEL AF TALEBİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Cezaevleri kapasitesinin çok üzerinde dolu.Islah imkanı yok.Hem acilen bir defaya mahsus infaz indirimi yapmalıyız hem de kalıcı bir infaz reformu. Mükerrir herkesi kapsam dışı bırakmak yerine,kapsam dışı bırakılan suçtan sabıkası olanı kapsam dışı bırakmak daha yerinde olacaktır." diye belirtti.

2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz" dedi. Bunun üzerine detaylar da netlik kazandı. 'Cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar'a indirim yapılmayacak. İlk etapta 42 bin kişi tahliye olacak.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'af yasası'nı Meclis'e getireceklerini söylemesinin ardından; cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar haricinde yer alan suçlara infaz indirimi yapılacak.

İşte, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un açıklamaları:AK Parti'nin, Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, kendisinden önce toplantı düzenleyen AK Parti Ayfonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu'nun İstanbul'un su sorununa yönelik değerlendirmelerini eleştirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP'nin ceza infaz indirimi yasa teklifine ilişkin, "Kulislerde Erdoğan'ın uyuşturucuya ilişkin suçları kapsam dışı bırakmasının MHP'nin o suçlara af getirme yaklaşımıyla çelişmesinin iki partinin arasını gerdiği söyleniyor. Devlet Bahçeli affı rafa kaldırıyor. Böyle demekle sorun kolay çözülmüyor." dedi.

290 BİN KİŞİ CEZAEVİNDE

AK Parti ise, mahkemelerce verilen hapis cezasının yarısının infaz edilmesini öneriyor. Mevcut düzenlemede, örneğin 10 yıllık hapis cezasının 6 yıl 6 ayı cezaevinde geçirilirken, AK Parti'nin önerisinde bu süre 5 yıla indirilerek, kalan süre için şartla salıverme hükümleri uygulanması öngörülüyor. MHP, AK Parti'nin bu önerisine sıcak bakıyor, ancak basit uyuşturucu suçlarına verilen cezaların da kapsama alınmasını talep ediyor. MHP'li yöneticiler, kendi önerileri ile ilk etapta 93 bin, zaman içinde 36 bin mahkümun daha tahliye edilebileceğini dile getiriyor. AK Parti'nin teklifiyle ise yaklaşık 30 bin mahkümun çıkabileceğini ifade eden MHP'li yöneticiler "Bu da cezaevlerini rahatlatmayacak. Cezaevinde şu anda 290 bine yakın insan var. Adli hatalarla girenler var, cezaevi şartları ıslah etme kabiliyetinden biraz uzaklaştı. Bunun düzeltilmesi lazım" dedi.

GÜL, ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK

Adalet Bakanı Gül'ün, MHP'li yöneticilerin paketle ilgili önerilerini aldığı ve konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşeceğini söylediği öğrenildi.

"UZLAŞMA SAĞLAYACAĞIZ"

MHP kurmayları, AK Parti ile ikinci yargı paketi için görüşmelerin devam ettiğini ve olumlu neticeler alacaklarını söyledi. Kurmaylar "AK Parti ile kendi önerilerimiz ve AK Parti'nin teklifinin uyuşan yönleri üzerinde sık sık bir araya geliyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Olumlu neticeler alacağımızı kuvvetle tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Ebru Karatosun
Türkiye