Bir eğitim öğretim yılının ilk dönemini bitirdik çok şükür. Artık veli, öğretmen üzerinde bir baskı kurmuş öğretmen notu düşük verse olmaz, yüksek verse haksızlık, hak ettiğini verse beğenmeme şikayet edilme ihtimali her daim var.

Üzülerek belirmek isterim ki alo 147 ve BİMER e yapılan şikayetlerin haddi hesabı yok.

Geçenlerde bir müdür yardımcısı arkadaşın anlattığı mesele tirajı komik; anlatayım, veli okula gelir ilgili dersin öğretmenini sorar o sırada müdür bir sıkıntı olduğunu anlar ve veli ile diyaloga girer sorun şudur; çocuğun psikolojisi öğretmen yüzünden bozulmuştur. Sebebi ise öğretmenin ona "otur yerine" demesiymiş. veli 147 ye mi yoksa BİMER e mi şikayet edeyim diye müdüre soruyor.

Dersin işlenişini beğenmeyen, sınıf düzenine karışan velileri ise artık hoş görülmeye başlandı.

Üzücü ama durum bu, öğretmen ve okul yöneticileri velinin emrinde. Elbette öğretmen "Deli Dumrul" olmasın müdür "mühür bende Süleyman benim demesin ama memurunu da koruyan bir yönetim olmalıdır. 147 ye her  sinirlenen vatandaş arayıp şikayet ederken iftira mı gerçek mi hassasiyeti gözetilmelidir.

Şikayet eden veli ya da vatandaştan herhangi bir bilgi istenmemektedir. Adsız TC numarasız, adressiz şikayetler öğretmeni ve okul idarecilerini pasif konuma getirmektedir. Aman başım belaya girmesin diyen müdür yardımcıları sayısı gün be gün artmaktadır.

Şimdi tersinden düşünelim bir sabah bir şikayeti incelemeye gelen iki muhakkik konu ile alakalı soru sormaları bile insanın özgüvenini kırmaktadır. Öğretmen sahipsizdir. Okul idarecileri ilçe yönetimleri il yöneticileri müfettişler ve en önemlisi veliler amiridir öğretmenimin.

                Vatandaş gelip okul yöneticisini ve öğretmeni il-ilçe yöneticilerine şikayet ederse en iyisi telefonla fırça yemektir. Şimdi sorarım size dünyanın en iyi okullarını yapsanız en süper akıllı  tahtalarını taksanız sınıf mevcutlarını düşürseniz motivasyonu düşük kendi gölgesinden dahi fırça yeme olasılığını aklına getiren öğretmen nasıl kendini verecek eğitime öğretime..

 

Şaban ADIGÜZEL

Eğitimci  Yazar