Şubat Ayı'na girdiğimiz şu günlerde kış kendini hissettirmeye başlayacak. Bugüne kadar kurak bir hava vardı ama artık vatandaşları fırtına, kar, yağmur, dolu bekliyor. Beklenen soğuk hava dalgası fırtına ile başlayacak ardından kar yağışına dönüşecek. 8-12 Şubat 2021 tarihli hava raporuna hep birlikte bakalım.

Yapılan tahminlere göre; 12 Şubat 2021 Cuma gününden itibaren yeni bir soğuk hava dalgasının etkisiyle sıcaklık aniden düşecek ve bu etki yurt genelinde 10 gün boyunca devam edecek. Havanın durumunu NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan yorumladı.

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, ''Asıl kış şimdi başlıyor. Bu 10 günlük sürede yağış almadığımız zamanlarda kuru soğuk, yağış olduğu zamanlarda da kar yağışı göreceğiz. Henüz nereye, ne kadar yağacağı belli olmasa da, şu anki tahminlere göre; 14 Şubat'ta Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi'nin yüksek bölgelerinde ve yurdun iç kesimlerinde hafif kar yağışı görülecek. Ayın 16'sında da yoğun olacak gibi görünüyor. İstanbul bu uzun soluklu soğuk havalarda kar yağışını görecek. 14 Şubat sulu kar, 16'sında da kar yağışı tahmin ediliyor.'' dedi.

Meteoroloji'den yapılan haftalık hava durumu açıklamasında ''8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında hava sıcaklıkları Ülkemizin kuzey ve batısında mevsim normallerinin 8 ile 12 derece, doğusunda 5 ile 8 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.'' denildi.

Marmara Bölgesi'nde 8 Şubat 2021 tarihinde güneşli ama sert lodoslu hava var. Ayrıca, Marmara'da gece kuvvetli yağış görülecek olup hava 10 Şubat 2021 tarihinde açık görülecek.

KYK yurtlarında izin güncellemesi! Öğrencilerin izin hakkı kaç gün olacak ? Ne zamandan itibaren geçerli olacak ? KYK yurtlarında izin güncellemesi! Öğrencilerin izin hakkı kaç gün olacak ? Ne zamandan itibaren geçerli olacak ?

İç Anadolu'da 10 Şubat 2021 tarihinde yağmur geçişleri olacak. Yağmurlar çöl tozlarının etkisiyle yer yer çamurlu yağacak. Ege kıyılarında gece Manisa, Aydın, Muğla arasında şiddetli yağmur yağacak. İç Ege'de de sert lodoslu yağış görülecek.

Akdeniz ve Güneydoğu'da çöl tozu yoğunluğu artacak. 10 Şubat 2021 tarihinde Adana, Kahramanmaraş, Diyarbakır boyunca yağmur görülecek.

Karadeniz'de; ılık, biraz bulutlu ve puslu bir hava görülecek. Gece Batı Karadeniz de yağmurlu olacak. Doğu Anadolu'da Erzurum - Kars civarında 10 Şubat 2021 tarihinde Bingöl çevresinde kar yağışı görülecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1'inci Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada 8 Şubat 2021 tarihi gece saatlerinden itibaren Marmara ve Batı Karadeniz’de kuvvetli fırtınanın etkili olacak. Fırtınanın saatteki hızının Marmara Denizi’nin güney ve güneybatı yönlerinden 6 ila 8 kuvvetinde fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde olması bekleniyor. Batı Karadeniz’de ise batı ve güneybatı yönlerden 6 ile 8  fırtına, yer yer 9 kuvvetinde kuvvetli fırtına olarak esmesi tahmin ediliyor. Kuvvetli fırtınanın, Salı günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. 

Meteoroloji yetkilileri, kuvvetli rüzgar ile fırtınanın neden olabileceği çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ile soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmelere karşı vatandaşları uyardı. Ulaşımda aksaklıklar yaşanabileceğini kaydetti.