Kredi notu, bankalarla olan ilişkinizin analizi sonucunda belirleniyor. Kredi kartlarınızın ve daha önce kullandığınız kredilerin ödemeleri, gelir gider durumunuz, şimdiye kadarki kredi başvurularınız, kredi kullanma yoğunluğunuz gibi etkenler kredi karnenizi oluşturuyor. Kredi notunuzu çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Prens Philip Kimdir? Prens Philip Neden Vefat Etti? Prens Philip Kimdir? Prens Philip Neden Vefat Etti?

Ülke ekonomisinin önemli etkenlerinden olan bankalar vatandaşlara sağladıkları ekonomik desteklerle hergün milyarca liranın dönüşümüne olanak sağlıyor. Özellikle kredi çekerken ilk kapımız olan bankalar eğer kredi notumuz yüksek ise bizlere istediğimiz destekleri sağlayabilmektedir.

Ödemelerde yaşanan her aksaklık kredi notu puanında haneye eksi (-) olarak yansımaktadır. Krediye yada kredi kartına ihtiyaç istediğimizde bu puanlamaya göre sorgulanıp limitler belirlenmektedir.

Kredi notu nasıl düşer?

Kredi ve kredi kartı talebinde bulunmak isteyenlerin ilk olarak kredi notu gündeme gelmektedir. Bunun yüksek bir yapıya sahip olması, banka ürünlerine daha çabuk ve sorunsuz bir şekilde ulaşılmasına yol açar. Kredi notunu düşüren şeyler arasında ise bu durumlar bulunur: 

Kredi Ödeme Düzeni    %35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borç Durumu    %35
Yeni Alınan Kredi    %11
Kredi Kullanma Yoğunluğu    %10
Diğer Faktörler    %9

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Hepimizin er yada geç bankaya işe düşebilir. Herkes bulaştığı kart yada kredi sonrası tövbe etsede nakit ihtiyacımızda açık kapı olan bankalarda notu düzelterek aramızı iyi yapacak formüller;

Ek Hesap kullanmayı düşünün

Düzenli bir şekilde ödeme yapmaya dikkat edin

Borçlarınızı gözden geçirin

Alışverişlerinizde kredi kartı kullanın

Kredi kullanım yoğunluğunuz ne durumda?