FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI MI?

ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı 14-15 Aralık tarihlerinde iki gün boyunca devam ediyor. 15 Aralık öğlen saatleri itibariyle henüz toplantı sona ermedi haliyle de merakla beklenen faiz kararı açıklanmadı.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

FED KASIM AYI VERİLERİ 

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Philadelphia şubesi, kasım ayına ilişkin imalat endeksi verilerini açıkladı.Banka tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, Philadelphia Fed İmalat Endeksi, kasımda geçen aya kıyasla 15 puan artarak 39'a çıktı.Piyasa beklentilerinin üzerinde artış göstererek nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan endeksin bu dönemde 24 değerini alması öngörülüyordu.İmalat faaliyetlerindeki genişlemede geçen aya göre hızlanış olduğuna işaret eden endeks, ekimde 23,8 seviyesinde gerçekleşmişti.Bu dönemde yeni sipariş endeksi 17 puanlık artışla 47,4 değerine çıkarken, sevkiyat endeksi 2 puan artarak 32,1 seviyesine tırmandı. İstihdam endeksi ise 4 puanlık azalışla 27,2 değerine geriledi.Philadelphia Fed tarafından hazırlanan endekslerde sıfırın üstündeki değerler genişlemeye, altındaki değerler ise daralmaya işaret ediyor.

Fed Nedir?

Fed, Amerika Birleşik Devletlerinin para politikalarını yönetmek ve üretici - tüketici dengesini sağlamak amacıyla kurulmuş bir bankadır. Birçok ekonomiste göre dünyanın en güçlü finans merkezlerinden biridir. Bunun nedeni Dolar'ın birçok ülkede en değerli döviz olması. Ancak son yıllarda birkaçı dışında tüm Avrupa Birliği ülkelerinin Euro kullanmaya başlaması, Dolar'ın ve Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomik alandaki gücünü kaybetmesine neden olmuştur.

Fed'in ana binası Washington'da yer alan Eccies Building'tir. Bunun dışında Merkez Bankasının birçok eyalette şubeleri bulunmaktadır.

Fed Ne İşe Yarar?

Amerika, Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte dünyanın en güçlü ekonomilerinin başında geliyor. Bunda Merkez Bankaları Sisteminin uyguladığı para politikalarının payı oldukça yüksektir. Fed'in temel görevlerinden biri piyasaya para sunmaktır. Belli başlı dönemlerde piyasanın para ihtiyacını karşılayan Merkez Bankası, bu tür hamlelerle ticaret ve iç turizmin canlanmasını sağlar. Piyasaya nakit para girişi yaparak Borsadaki birçok hisse senedinin değer kazanmasına etki eder. Bu da hem doğrudan hem de dolaylı olarak piyasalara olumlu yansır.

Fed'in Açılımı Ne Demektir?

Fed'in açılımı Federal Reserve'dır. Federal Amerika'ya bağlı tüm eyaletlerin paraları bu merkezde toplanıp işlem gördüğü için bankaya bu isim verilmiştir.

    SON FED FAİZ KARARI NE OLDU?

    ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurdu.