Tüketildiğinde oldukça faydalı olan bir yiyecektir zeytin. Siyah ve Yeşil gibi daha bir çok çeşidi bulunan zeytini evde kurmak artık çok zor değil. Tek yapmanız gereken doğru şekilde, doğru sırayla hareket etmek.

Kahvaltı sofralarının baş tacı zeytin; yeşilinden siyahına vazgeçilmez yiyeceklerdendir. Özellikle ekmek arası yendiğinde zeytin daha çok tüketilmektedir.

Zeytin, kahvaltı sofralarımızda her daim baş köşede olan yiyeceklerimizdendir. Zeytini dışarıdan satın almak içinize sinmiyorsa zeytininizi evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Peynir ile iyi ikili olan zeytinin yeşil ve siyah olmak üzere iki ana çeşidi vardır. Hazır kurulmuş zeytinleri tüketmek yerine kendi yaptığınız zeytinleri tüketmek isterseniz işte size önemli püf noktalar:

Zeytin, Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türüdür. Sık Dallı, yayvan tepeli, yeşil yapraklı bir ağaç olan zeytin ağacının yaprakları basit, tam kenarlı ve kenarları alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Yaprakların boyu 20-86 mm olup genişliği 5-17 mm'dir.

Zeytin, peynirin ayrılmaz ikilisidir. Haliyle zeytinin yokluğu sofralarda her zaman belli olur. Siyahı ve yeşili ile ağızlarımızda enfes tat bırakan zeytini evde hazırlamak isteyenler için eşsiz bir haber hazırladık. 

Evde Siyah Zeytin Yapılışı

Evde Siyah Zeytin yapmak için; 5 kg siyah zeytin, 5 lt pet şişe ve 1 çay bardağı kaya tuzuna (120 ml) ihtiyacımız var.

Öncelikle zeytinleri önce temizleyip sirkeli suda 20 dk bekletin ardından süzün ve kuruması için 30 dk bekleyin. 5 lt pet şişenin içine zeytinleri yarıya kadar doldurun. 1 çay bardağı kaya tuzu ilave edip iyice ağzına kadar doldurun. Ağzını sıkıca kapatın. Hergün sallayın yaklaşık 30 gün sallanması gerekmektedir.

İlk 15 günün sonunda şişenin altında biriken siyah asitli suyu dökün. İkinci 15 günün sonunda oluşan siyah asitli suyu dökmeyin çünkü bu su zeytinlerin bozulmasını engelliyor. 1 ayın sonunda hiç sallamayın. Arada bir kapağını hafifce açarak içindeki gazı çıkarın.
1 ayın sonunda zeytinde çok az acılık kaldığını göreceksiniz.

Acı zeytin sevmiyorsanız 15-20 gün daha sallamadan bekletin. İstediğiniz lezzete kavuştuğunuzda pet şişeyi kesin leğenin içine zeytinleri döküp yıkayın süzün ve bir bezin üstüne serin. Cam kavanoza doldurun ve zeytinyağ ile yağlayın. Artık zeytinleriniz tüketime hazır halde.


Evde Yeşil Zeytin Yapılışı

Evde Yeşil Zeytin yapmak için 3 kilo yeşil zeytin (ham), 2 litre kavanoz, 2 yemek kaşığı limon tuzu, 3 yemek kaşığı kaya tuzu, 4-5 adet tane karabiber, 1 limon ve Klorsuz içme suyuna ihtiyacımız var.

Yeşil zeytinleri 5 litre su şişesine doldurun ve suyla doldurun. 20-30 gün boyunca acısı çıkana kadar her gün suyu değiştirin. Acısı çıkan zeytini 2 litre kavanoza doldurup aralara limon ekleyin. Önce bir miktar suyun içinde tuz ve limon tuzu eriterek zeytinin üzerine dökün ve üzerini suyla tamamlayın. 2 hafta bekletin. Böylelikle yeşil zeytinleriniz yemeye hazır.