Her alanda kullanılan sirkenin sayısız yararı vardır. Sirke; temizlik yaparken, turşu kurarken, salatalara sos olarak, yemeklerde daha pek çok şekilde kullanılır. Sirkeyi üstelik evlemizde organik olarak yapmakta oldukça zahmetsiz ve kolaydır. Sirkenin kullanım alanları, faydaları ve sirke yapım aşamaları haberimiz içeriğinde.

Evlerimizden eksik etmediğimiz sirke (üzüm sirkesi, elma sirkesi) bağışıklığı güçlendirir, sabahları aç karnına içildiği takdirde zayıflamaya yardımcı olduğu gibi cilde de parlaklık verir. Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan beyaz sirke de oldukça faydalıdır.

Temizlikte Sirke Kullanımı!

Nazara karşı da koruyucu olan sirke, temizlik yaparkende en büyük yardımcımızdır.

Evlerde yerleri silerken silme suyuna katılabilir. 

Bulaşık makinesinin parlatıcı bölümüne de koyabilirsiniz. Bulaşıklarınız pırıl pırıl olarak çıkar makineden.

Çaydanlıklardaki kireç lekelerini sirke ile çıkarabilirsiniz.

Sirke, termosların temizlenmesini sağlar

Beyaz Sirke Nedir? Nerelerde Kulanılır?

Standart beyaz sirke genellikle % 4-7 asetik asit ve % 93-96 su içeren şeffaf bir çözeltidir. Bazı beyaz sirke türleri %20'ye kadar asetik asit içerebilir, ancak bunlar sadece endüstriyel amaçlıdır. Beyaz sirke mısır, şeker pancarı ya da şeker kamışı gibi şeker içeren tarım ürünlerinden doğal fermantasyon yöntemi ile elde edilir.

Beyaz Sirke ile Turşu Yapımı: Beyaz sirke, turşu baharatları ve suyla birleştirildiğinde her tür sebze ve meyveyle hızlı bir şekilde turşu hazırlamak için mükemmel bir malzemedir.

Beyaz sirke, et marinelere ve yemek soslarına ekstra lezzet katar. Ayrıca sirkede bulunan asit, marinasyon soslarında kullanıldığında etler, deniz ürünleri ve sebzeler için yumuşatıcı bir madde olarak işlev görür. Beyaz sirke, unlu mamuller için bir mayalayıcı olarak kabartma tozu ile birlikte kullanılabilir. Asidik sirke, alkali kabartma tozu ile reaksiyona girer ve unlu mamullerin kabarmasına yardımcı olan karbondioksit gazı açığa çıkarır.

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir

Anti-diyabet etkisi. Beyaz sirke, kan şekeri seviyesini korur. ...

Pankreası yenileyen bitkiler.

Kolesterol seviyesini düşürür. ...

Kalsiyum emilimini arttırır. ...

Beyin sağlığını geliştirir. ...

Anti-mikrobik özelliklere sahiptir. ...

Kalori yakar.

Balık Kokusunu Nasıl Giderilir? Balık Kokusunu Nasıl Giderilir?

Kanserle Savaşır 

Sirkeli Suyun Faydaları!

Kilo vermeye yardımcı olur. Aşırı kilo problemine sahip olan vatandaşlar, sirkeli su tüketimine paralel olarak daha hızlı bir süreçte kilo verir.

Grip ve soğuk algınlığına karşı direnç sağlar. Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi problemler karşısında sirkeli su tüketimi insan vücudu için koruma kalkanı oluşturacaktır.

Tümörlü hücre oluşumunu engellerler. İçerisinde barındırdığı asit, olası tümörlü hücre oluşumunu engellerler ve DNA'nın yapısını korur.

Bağışıklığı güçlendirir. Zengin vitamin ve mineral kaynağı olan sirkeli su, bağışıklığın güçlü tutulmasında fayda sağlar.

Enerji kaynağıdır. Gündelik hayat içerisindeki yorgunluğun önüne geçer ve vücudun zinde tutulmasına kaynaklık eder.

Cildi diri tutar ve güzelleştirir. Cildin diri ve güzel tutulmasında önemli olan vitamin ve mineralleri barındırdığı için sirke tüketimi oldukça önemlidir.

Sindirim sistemine iyi gelir.

Ağız sağlığı üzerinde etkilidir.

Saçlara parlaklık verir.

Kalp dostudur.

Evde Sirke Nasıl Yapılır?

Üzüm sirkesi tarifi


 
1,5 kilogram üzüm (beyaz ya da kara fark etmez)
 
2 yemek kaşığı organik bal
 
1 çay bardağı nohut
 
1 çay bardağı bulgur
 
1 litre içme suyu
 
1 yemek kaşığı kaya tuzu
 
Büyük bir cam kavanoz
 
Sirke yapacağınız kavanozu iyice yıkayıp kurulayın ve sterilize edin. Üzümleri yıkayıp temizleyin ve kavanoza yerleştirin. Üzerine bal, bulgur ve nohudu da ilave edin.Son olarak temiz kireçsiz suyu ilave edip hepsini metal olmayan bir kaşıkla karıştırın. Kavanozun üzerine temiz bir çorap geçirin ya da bir tülbent bağlayıp paket lastiğiyle sıkıştırın. Ilık ve karanlık bir ortama yerleştirdiğiniz kavanozunuzu 2 günde bir çıkarıp metal olmayan bir kaşıkla karıştırın. Üzümler 20 gün civarı bir sürede dibe çökecektir. Bu aşamadan sonra sirkenize 20 gün hiç dokunmayın. Mayalanan sirkenin üzerinde oluşan sirke anasını tahta kaşıkla alıp ayrı bir kavanoza aktarın. Daha sonra sirke yaparken doğrudan bu anayı kullanabilirsiniz. 40 günün sonunda sirkenizi tülbentten süzün. İçine kaya tuzu ve bal ilave edip yeniden kavanoza alın. Üzerine tülbendi yeniden geçirip 20 gün daha dinlendirdiğiniz sirkeniz tüketime hazırdır.
 
Elma sirkesi tarifi


 
1 kilogram elma
 
2 yemek kaşığı bal
 
3 litre su
 
1 çay bardağı nohut
 
Yarım çay bardağı bulgur
 
Sirke yapacağınız kavanozu iyice yıkayıp kurulayın ve sterilize edin. Elmaları güzelce yıkayıp kabuklarıyla birlikte doğrayın ve kavanoza alın. Varsa sirke anasını yoksa balı ve diğer maddeleri elmalara ekleyin. Üzerine suyu ilave edip metal olmayan bir kaşıkla hepsini karıştırın. Ağzını bir çorap ya da tülbentle kapattığınız sirkenizi güneş görmeyen, ılık bir yere yerleştirin ve 20 gün boyunca günde bir kez metal olmayan kaşıkla karıştırın. 20 günün ardından bir 20 gün de aynı yerde hiç dokunmadan bekletin.