Gül suyundan yasemin yağına, portakal rendesinden karanfile, kuru naneden badem yağına, lavantadan melisa çayına, adaçayından limon yağına daha bir çok ürünü bir araya getirerek etkileyici bir parfüm elde edebilirsiniz. Parfüm, herkes tarafından kullanılan bir üründür. Fakat hazır parfümlere güvenemeyen ya da hassasiyeti olan kişiler kendi parfümünü kendisi birkaç malzemeyi birleştirerek kolayca yapabilir.

Son yıllarda ünlü markaların parfüm fiyatlarındaki artış, kadınların evdeki yöntemlerle parfümünü kendisi yapmasına neden oldu. Piyasada pahalısından ucuzuna bir çok parfüm çeşidi bulunmaktadır fakat güvenilirliği garanti değildir. O nedenle evde parfüm yapmanın en kolay yollarını sizler için anlatıyoruz.

Kadınların çantasındaki en önemli araç gereçlerden biri parfümdür. Çünkü kadınlar her daim güzel kokmak ister. Kadınların olmazsa olmazı makyajdır. Bunun yanında güzel kokan bir parfüm de kadınların çantasında baş köşede yerini alır. Evde kadın parfümü yapmak için gereken malzemeler şöyle!

KATI PARFÜM

Katı parfüm yapmak için 1 yemek kaşığı dolusu rendelenmiş balmumu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, tatlı badem yağı, jojoba yağı veya susam yağı gibi taşıyıcı yağlardan, 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir ya da birkaç esans yağ kullanmalısınız.

Balmumunu, seçtiğiniz taşıyıcı yağ ile birlikte benmari usulü eritin. Ocaktan aldıktan sonra istediğiniz esans yağ veya yağları ekleyip karıştırın. Soğuması için ağzı kapatılabilen bir kaba aktarıp, katılaşmasını bekleyin.

VÜCUT SPREYİ PARFÜMÜ

Vücut spreyi şeklinde parfüm yapmak için 100 ml suya 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir veya birkaç esans yağ ekliyorsunuz ve her defasında iyice çalkalamalısınız. 

SIVI PARFÜM

Sıvı parfüm yapmak için 100 ml ölçüsündeki herhangi bir taşıyıcı yağa, 30 damlayı geçmeyecek ölçüde bir veya birkaç esans yağ ekleyin. 

VÜCUT NEMLENDİRİCİ PARFÜM

Vücut nemlendiricisini parfüme dönüştürmek için 100 ml’lik ölçüdeki vücut nemlendiricisi veya losyona bir ya da birkaç esans yağdan 30 damlayı geçmeyecek ölçüde ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra bu nemlendiriciyi kullanabilirsiniz.

Parfümleri giyinmeden önce vücudunuza sıkın ve 10-15 dakika sonra kıyafetlerinizi giyin. Dilerseniz kulak arkalarına, ensenize, bilek ve dirsek içlerinize az miktarda sürerek de parfümü kullanabilirsiniz. 

Turunçgil ailesinden olan limon yağı, portakal yağı, bergamot yağı ve mandalina yağından 15 damla katın, geri kalan 15 damlayı da 5’er 5’er diğer yağlardan seçip ekleyin.

15 damla vanilya yağı, 10 damla portakal yağı, 5 damla bergamot veya tarçın yağını karıştırıp kullanabilirsiniz. 10 damla nane yağı, 10 damla biberiye yağı, 5 damla ardıç yağı, 5 damla adaçayı yağını karıştırıp sürebilirsiniz. 10 damla sedir ağacı yağı, 10 damla çam ağacı yağı, 5 damla, bergamot yağı, 5 damla sandal ağacı yağını karıştırıp sürebilirsiniz. 10 damla ylang-ylang yağı, 10 damla paçuli yağı, 5 damla portakal yağı, 5 damla ananas yağını karıştırıp sürün. 15 damla yasemin yağı, 5 damla lavanta yağı, 5 damla gül yağı, 5 damla menekşe yağını karıştırıp sürün.

Gerekli malzemeler;

• 2 fincan gül suyu
• 1 tatlı kaşığını aşmayacak şekilde yasemin yağı
• 1 şişe maden suyu (markası fark etmez kesinlikle sade olmalı)
• Bir çay kaşığı karbonat
• Parfüm şişesi

Zayıf Görünmek İçin Neler Giyinmeli? (Kadın, Erkek) Zayıf Görünmek İçin Neler Giyinmeli? (Kadın, Erkek)

Malzemeleri bir kaba sırası ile ilave ederek karıştıralım. Karışımın iyice karışması ve tam kıvamını alması için bir süre boyunca düzenli olarak karıştırın.

Gerekli malzemeler;

• Çay bardağının yarısı kadar gül yaprağı
• 1 yemek kaşığı kadar portakal rendesi
• 2 taneyi geçmeyecek şekilde karanfil
• Çay bardağının yarısından biraz daha az bir şekilde etil alkol
• 1 tatlı kaşığı kuru nane
• Son olarak bir yemek kaşığı kadar badem yağı

Yarım çay bardağı kadar aldığınız gülleri 7 gün süre ile etil alkolün içerisinde bekletin. Bu işlemden sonra bir bardak su kaynatın. Su kaynadıktan sonra içerisine portakal rendesi, karanfili ve kuru naneyi atarak 12 saat bekletmeniz gerekmektedir. Bu süreden sonra suyu süzerek ayırın. 1 hafta boyunca bekletmiş olduğunuz gülü bu süzdüğünüz suya ilave edin. Böylelikle parfümünüz hazırlanmıştır.

Gerekli malzemeler;

• Listemizin en başında 50ml etil alkol olmaktadır..
• 10 damla sandal ağacı yağı (daha fazlası ve azı olmaması gerekiyor)
• 3 damla gliserin (bu ölçüyü kesinlikle aşmayın)
• 5 damla bergamot yağı (bu oran sabittir fazlası ağır kokulara neden olabilir)
• Son olarak ise 3 damla kadar lavanta esansı.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz malzemelerin hepsini etik alkol içerisine katarak karıştırmalısınız. Karıştırma işlemini dikkatli ve nazik bir şekilde güzel kıvam ve koku oluşana kadar yapmalısınız. Bu karışımı tamamladıktan sonra bir parfüm şişesi içerisine dökerek bunu dolapta ve ya soğuk bir yerde 2 gün boyunca bekletmeniz gerekmektedir. 

Gerekli malzemeler;

• 10 büyük yemek kaşığı kadar melisa çayı.
• 1 yemek kaşığını aşmayacak şekilde gül suyu.
• Karışım için bir miktar sıcak su.
• 4 damla kadar adaçayı yağı.
• 3 damla kadar limon yağı.
• 1 yemek kaşığını aşmayacak şekilde sade maden suyu.

Sadece melisa çayını demlemek için yeterli olacak kadar sıcak su ayarlayın. Burada melisa çayını demlerken diğer malzemeleri bir kapta karıştırarak güzel bir kıvam yakalayın. Melisa çayı demlendikten sonra soğumasını bekleyin. Hazırladığınız iki karışımı bir şişe içerisinde birleştirin. Ve kolay şekilde el yapımı parfüm bu kadar sürmektedir. Karışımı çok sıcak olmayan yerlerde biraz bekletin. Daha sonrasında doğal olan parfüm deodorantınızı gönül rahatlığı ile kullanabilişsiniz.