Yüzlerce meyveden yapılabilen reçeller günümüzde fabrikalarda üretiliyor olsa da fabrika üretimi reçellerde katkı maddeleri katılan reçeller doğallığını kaybetmektedir. Evimizde katkısız yapabileceğimiz reçeller için tarifleri sizler için araştırdık.

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti reçeller birbirinden lezzetli meyvelerin geçirildikleri bir kaç işlemle dönüşümleriyle ekmeklerin üzerine sürülecek kıvama gelmeleri neticesinde elde ediliyor.

Çocukken hepimizin kaşık kaşık yediği reçeller büyüdükçe ekmeğimizin üzerini süslemeye başladı. Genellikle meyvelerden üretilen reçeller tatları ve kokularıyla kahvaltı sofralarının en renkli yiyecekleridir. Dilim ekmeklerin üzerine önce tereyağ ardından taze ev yapımı reçel sürüp yemek kimsenin red edebileceği bir teklif değildir.

Şekersiz Çilek Reçeli İçin Malzemeler

500 gram çilek
1/2 adet limon
300 gram kuru üzüm
10 adet hurma
4 su bardağı sıcak su

Şekersiz Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Hurmaların çekirdeklerini çıkarın. Çekirdekleri çıkarılmış hurma ve kuru üzümleri bir kabın içine alın. Üzerine sıcak su ilave edin. 10-15 dakika bekleterek yumuşamalarını sağlayın. Yumuşadıklarında suyla birlikte blenderdan geçirin. Tülbent yardımıyla suyunu süzdürün. Çileklerin yeşil saplarını çıkarın. Derin bir tencerenin içerisine alın. Süzerek elde ettiğiniz suyu üzerine ilave edin ve pişirmeye başlayın. Kısık ateşte koyu bir kıvam alana kadar yavaş yavaş pişirin. Ardından kıvamının ve tadının oturması adına limon suyunu ilave edin. Birkaç dakika daha bu şekilde pişirdikten sonra ocaktan alın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ağzı sıkıca kapalı bir cam kavanozun içine aktarın ve gönlünüzce tüketin.

Çilek Reçeli İçin Malzemeler

4 kilo Çilek 
2 kilo Şeker 
1 tatlı kaşığı margarin veya tereyağ
Yarım limon suyu 

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Öncelikle Çilekler ayıklanır, yaprakları temizlenir ve güzelce yıkanır. Tencereye yarısı konulur ve şekerin yarısı eşit şekilde yayılır. Kalan Çilekler de konulup kalan çilek de eşit yayılır. Reçele lezzet verecek kendi öz suyunu salması için 1 gece kapağı kapalı serin ortamda bekletilir. Suyunu salmış Çilekler ocağın üstüne alınır ve orta ateşte kaynamaya bırakılır. İyice kaynamaya başlayınca en ufak göze alınır ve kısık ateşte yavaş yavaş kaynayıp pişmeye bırakılır. Ara ara mutlaka karıştırılır. İlk etapta başından fazla ayrılmamanızı kontrollü olmanızı tavsiye ederim. Reçelin yavaş yavaş uzun süre pişmesi gerekiyor. Pişerken kesinlikle kapağını asla kapatmayın. Çilekler yumuşayıp yavaş yavaş artık reçel olmaya başladığı zaman köpüğü gidip pişince sıfır köpük olsun diye az miktar katı yağ eklenir, zaten hiç bir şekilde belli olmuyor ama çok fayda ediyor. Koymak istemeyen koymayabilir hiçbir sıkıntı olmaz. O şekilde de 5-10 dakika kaynayınca yavaş yavaş suyu azalmaya başlayan kıvama gelen reçele limon suyu ilave edilir ve 5-10 dakika daha o şekilde kaynatılır.
Bayağı su bıraktığı için yine de biraz koyu sulu kalacak ama limon suyu da ilave ettiğimiz için sonradan soğuyunca kıvama geleceğini hesap ederek suyunu çok aşırı fazla çektirmemeye dikkat edin. Ama tam kıvama gelmeden de yam pişmeden kapatmayın. Reçel olduktan sonra sıcak sıcak özellikle kuru temiz kavanozlara doldurulur asla su olmaması gerekir. Sonra kuru kapak ile iyice sıkılır ve ters çevrilir. Soğuyunca hazır. Kapağı tutmuş olan reçelleri Uzun süre muhafaza muhafaza edebilirsiniz. Hemen tüketecekseniz Soğumadan kavanozlara koyup asla ağzını kapatmayın, yoksa küflenme yapar. İsteğe göre isteyen yarı ölçüsünü yapabilir. Ama zaten yarıdan da aşağıya düşüyor onu da hesap ederek yapmalısınız. Birde ne kadar fazla yaparsanız o kadar su salacağı için hep birlikte topluca pişmesi daha iyi oluyor kıvamı her şeyi ölçüsü tam oluyor.

Süt Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

1 lt hazır süt
1 su bardağı toz şeker
Bir çay kaşığı (silme) kabartma tozu

Süt Reçeli Nasıl Yapılır?

Derin ve yapışmayan bir tencerenin içine sütü ve şekeri koyup kaynamaya bırakıyoruz. Ara ara karıştırıyoruz ki dibi tutmasın. Kaynamaya başlayınca kabartma tozunu ilave ediyoruz. O anda biraz süt kabara biliyor ( bunun için mutlaka derin bir tencere kullanılmalı ) Ama hızla karıştırmaya devam edersek normale dönüyor. Sonra orta ateşte yaklaşık 40-45 dakika ara ara karıştıra karıştıra pişiriyoruz. Zaten kaynadıkça rengi dönmeye ve koyulaşmaya başlıyor. Böyle olmaya başladığında sürekli karıştırıyoruz ki dibi tutmasın. Akışkan bir boza kıvamına geldiğinde kapatıyoruz ve cam bir kavanoza alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra bir iki saat buzdolabında beklettikten sonra yemeye hazır hale geliyor. 

Kayısı Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

2 kg kayısı
2 kg şeker
1 tatlı kaşığı limon tuzu

Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

Kayısıları yıkayıp ikiye bölün. Çekirdekleri fındık ya da ceviz kıracağı ile kırarak içlerini çıkartın. Kayısıları tencereye alarak üzerine toz şekeri dökün. Çekirdekleri de ekleyerek tencerenin kapağını kapatın. 5-6 saat yada gece boyunca bu şekilde bekletin. Yaklaşık 35 dk kadar kaynatın. Ocaktan almadan 10 dk kadar önce limon tuzunu ilave edin. İstediğiniz kıvama geldiğinde ocaktan alın. Biz çok koyu kıvamlı reçel sevmiyoruz. 35dk kaynadığında kıvamı çok güzel oldu ama yine de damak tadınıza, tercihinize göre süreyi ayarlayabilirsiniz. Hala kaynamakta olan reçeli kavanozlara doldurarak kapağını sıkıca kapatın.

Ayva Reçeli İçin Malzemeler

4 adet ayva
4 su bardağı toz şeker
3 su bardağı su
1 yemek kaşığı limon suyu
3-4 adet karanfil

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Ayvalar kabukları soyularak dilimlenir (yaklaşık yarım cm kalınlığında ve 2 cm eninde dilimleyin). Bu işlem yapılırken çekirdekleri de bir kenarda biriktirilir. Ayvalar dilimlendikten sonra bir kabın içine alınarak üzerine şeker ilave edilir ve birkaç saat beklemeye bırakılır. Şekerler erimeye başladıktan sonra tencereye alınarak üzerine su eklenir. Son olarak ayvaların çekirdekleri de eklenerek kaynamaya bırakılır. Reçel istenilen kıvamı alana kadar kaynatılır. Ocağı kapatmaya yakın limon suyu ve karanfiller de eklenir, bir kaç dakika daha kaynatıldıktan sonra alınır. Soğumasını beklemeden kavanozlara paylaştırılıp kapağını kapatılır.

Şeftali Reçeli İçin Malzemeler

4 kilo şeftali
2 kilo Şeker
1 yemek kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı tereyağ veya margarin

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Çok aşırı yumuşak olmayan orta sertlikteki şeftaliler soyulup ortadan ikiye kesilip dilim dilim kesilir, sonra dilimler küp küp doğranır. Üzerine şeker ilave edilir ve 1 gece kendi öz suyunu salması beklenir. Suyunu salmış reçel olmaya hazır olan arkadaşlar bir tur karıştırılıp orta ateşe konur. Kaynamaya başlayınca biraz altı kısılır ve ara ara karıştırarak kapağı açık pişirmeye bırakılır. 30-40 dakika sonra tereyağ ilave edip 10 dakika kaynatılır. Limon suyu konulup 10 dakika daha kaynatılır. Olup olmadığı zaten kıvamından belli oluyor dinlenince biraz daha yoğunlaşıyor o sebeple suyunu fazla çekmesine gerek yok. Hazır olunca sıcak halde temiz ve kuru kavanozlara pay edilip yeni kapak ile kapatılıp ters çevrilir soğuyana kadar 1 gün ters şekilde bekletilir. Sonra serin kuru kiler ortamında uzun süre saklanır.