Hepimiz mutlaka hayatımızın bir döneminde yorgunluktan ya da sırf isteksizlikten dolayı yemek yapmaya üşenip buzdolabına öylece bakakalmışızdır. Bu gibi durumlarda genellikle aklımıza ilk gelen, lezzetli olduğu kadar oldukça hızlı ve pratik de olan mucizevi yiyecek tost oluyor.

Sabah kahvaltılarında tost sevmeyenimiz yoktur. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez gıdası tost farklı malzemelerle farklı lezzetler yakalayabileceğiniz en pratik atıştırmalıklardan biridir.

Yoğun tempo içinde koşuşturan çalışanlar ve öğrenciler için sabah erken saatlerde ya da akşamları yorgun argın eve dönünce en kolay tarifli yemek olan tos kurtarıcı oluyor.

Ayvalık Tostu İçin Malzemeler

8 dilim ekmek
Dilimlenmiş kaşar peyniri
Yarım doğranmış sucuk
Yarım doğranmış salam
3 doğranmış sosis
3-4 tane salatalık turşusu
3 domates
4 yemek kaşığı rus salatası

Ayvalık Tostu Yapılışı

Sucuk, salam ve sosisi halka şeklinde doğrayıp tava da veya tost makinesinde pişiriyoruz. Salatalık turşusunu ince uzun, domatesi halka şeklinde doğruyoruz. Ekmeğe kaşar peynirini koyup salam, sosis ve sucuğu da koyup turşu, domates ve rus salatasını ekliyoruz. Üzerine kaşar koyup ekmeği kapatıyoruz. Tost makinesinde ekmekler hafif kızarana kadar pişiriyoruz. Ketçap ve mayonezle servis edebilirsiniz.