Kolonyayı eskiden çoğunlukla bayramlarda görürdük. Genellikle 70 derece ve 80 derece alkollü kolonyalar kullanılır. Yüzde 80-96’sı etil alkol, kalan kısmı ise su ve esanstan oluşan kolonya, ağzı kapalı ve güneşten uzak kaldığı sürece ortalama beş yıl bozulmadan muhafaza edilebilmektedir. Şu günlerde virüs ve mikroplara karşı kolonya adeta yok satıyor. Peki evde kendimiz kolonya yapabilir miyiz? Bu sorunun cevabı haberimizdedir.

Kolonya tüketimi Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs sonrasında arttı. Son olarak Türkiye'ye ulaşan ve enfekte ettiği bazı kişilerde ölüme sebebiyet verebilen yeni tip koronavirüs Türk Halkı'nı da oldukça korkuttu. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm bakanlıklar Koronavirüs'ten korunma yollarını vatandaşlara anlatılmaktadır. Kolonya ile elleri dezenfekte etmek virüsü öldürüyor denildi.

Kolonyanın koronavirüs'e karşı yok edici olduğu yönündeki bilgiler, kolonya fiyatlarında artışa neden oldu. Kolonyaların tükenme noktasına geldiği şu günlerde evde kolonya yapımı revaçta. Alkolsüz ve hoş kokulu oldukça güzel bir sirke kolonyası evde yapılabilir. Evde doğal sirke kolonyası tarifi ve alkollü limon kolonyası tarifini sizler için hazırladık.

Alkollü limon kolonyası:

400 ml beyaz alkol ya da etil alkol

100 ml saf su

8 damla limon yağı (Aynı oranda doğal ıhlamur esansı, portakal, lavanta yağı da kullanılabilir)

Yapılışı; Alkol ve saf suyu cam bir şişe içine alıp çalkalayın. Daha sonra içine limon esansı damlatın ve tekrar çalkalayın. Bir gün süre ile ağzı kapalı olacak şekilde bekletin. Doğal limon kolonyası kullanıma hazır hale gelecektir.

Alkolsüz sirke kolonyası için malzemeler:

Twitterzede Togg, hesabını kurtardı! Twitterzede Togg, hesabını kurtardı!

250 ml elma ya da beyaz sirke

10 damla greyfurt esansiyel yağı

10  damla bergamot esansiyel yağı

250 ml saf su

Sprey şişesi

Yapılışı; Malzemeleri karıştırın. Sıvıyı bir sprey şişesine boşaltın. Sirke kolonyasını özellikle çocuklarınızda el ve vücut hijyeni için son derece güvenli kullanabilirsiniz.

KOLONYANIN TARİHÇESİ

Kolonya, etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfüm. Tüm zamanların en yaygın kullanılan tuvalet malzemesi olarak da bilinen kolonya, ilk kez 1709 yılında İtalyan Giovanni Paolo Feminis tarafından Köln’de üretilmiştir.

(Tarifler Hürriyet gazetesinden derlenmiştir.)